КОНФЛІКТ В УКРАЇНІ ТРИВАЄ ЧЕТВЕРТИЙ РІК БЕЗ ВИДИМОЇ ПЕРСПЕКТИВИ ЗАКІНЧЕННЯ – ДОПОВІДЬ ООН


 

Сторони збройного конфлікту на сході України неодноразово порушували угоди про припинення вогню, що спричинило подальше загостреннябойових дій і загибель людей на початку четвертого року конфлікту –зазначається у доповіді ООН, опублікованій сьогодні.

 

Доповідьохоплює період з 16 лютого до 15 травня 2017 року, протягом якого Моніторинговамісія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) задокументувала 36 смертей та 157поранень серед цивільного населення внаслідок конфлікту.   Це на 48 відсотків більше, ніж у попередньому звітномуперіоді, з 16 листопада 2016 року до 15 лютого 2017 року.

 

Режимприпинення вогню щоденно порушувався. В зоні конфлікту широко використовуваласьстрілецька зброя, а також легке і важке озброєння. У доповіді йдеться, щобойові дії спричиняють пошкодження життєво-важливої інфраструктури, в томучислі, шкіл, лікарень та об’єктів водопостачання, і викликають серйознезанепокоєння щодо захисту цивільного населення. Доповідь попереджає про ризикподальшої ескалації бойових дій із наближенням літа, враховуючи тенденціїпопередніх років.

 

З початку конфліктув середині квітня 2014 року і до 15 травня 2017 року щонайменше 10 090 людей,включаючи 2 777 цивільних осіб, було вбито, і 23 966 – поранено. Це стриманаоцінка, яка базується лише на наявних даних. Разом з тим, реальні цифри,імовірно, вищі. Понад 1,6 млн. осіб змушені були залишити свої домівки і сталивнутрішньо переміщеними особами, тимчасом як близько 3 млн. людей залишилися натериторіях, контрольованих озброєними групами. Серед цих людей наростає відчайі тривога.

 

Зокрема,доповідь наголошує на таких проблемах:

 

Соціально-економічнакриза на сході країни поглибилась. Один з її чинників – складна процедураверифікації, запроваджена у 2016 році,   що позбавила пенсій понад 400 000громадян України. Доповідь рекомендує скасувати положення, які змушуютьпенсіонерів, що проживають на території підконтрольній озброєним групам,реєструватися в якості внутрішньо переміщених для отримання пенсії. Цей крокнеобхідний для забезпечення   рівного ставлення до всіх громадянУкраїни, незалежно від місця їхнього проживання. Він також сприятимемайбутньому примиренню.

Лінія зіткненняпродовжує розділяти родини та громади, щодня обмежуючи право на свободупересування. Черги на пунктах пропуску досягли   рекордної довжини в березні-квітні.Лінію зіткнення тоді щомісяця перетинали більше900 000 разів, в той час як улютому було зафіксовано 550 000 перетинів.

 

Заборона напереміщення вантажів, зокрема вугілля і металопродукції, через лінію зіткнення,що була запроваджена Урядом України, як і захоплення близько 54 підприємствозброєними групами на підконтрольній їм території, можуть спричинити серйознінегативні наслідки для прав людини. Низка підприємств,   включно з теплоелектростанціями, зупинили свою роботу абоскоротили обсяги. Тисячі людей опинилися в ситуації ще більшої невизначеностіщодо подальшої зайнятості, джерел доходів та засобів до існування. До того жозброєні групи змусили вагому приватну організацію, яка забезпечувалагуманітарну допомогу 500 000 особам, припинити діяльність у самопроголошеній«Донецькій народній республіці», що посилило страждання найбільш уразливих тамалозабезпечених верств населення.

 

Доповідьмістить інформацію про нові випадки незаконного або свавільного позбавленняволі, насильницьких зникнень та викрадень, зокрема на території, контрольованійозброєними групам. У низці таких справ, родини жертв не мали доступу дозатриманих або ж інформації про їхнє місцезнаходження.

 

Зберігаласяпрактика застосування тортур: були задокументовані нові інциденти по обидвабоки лінії зіткнення. Викликає занепокоєння, що неефективне розслідуваннякатувань вкорінює почуття безкарності.

 

Моніторинговамісія ООН з прав людини разом з іншими незалежними міжнародними спостерігачамивсе ще добивається вільного доступу до місць   утримання під вартою на території,контрольованій озброєними групами. Це необхідно для забезпечення захистузатриманих та їх доступу до реалізації прав людини. На підконтрольній Урядовітериторії, Моніторингова місія з прав людини, як і раніше, мала безперешкоднийдоступ до офіційних місць   утримання під вартою.

 

Протягомперіоду, охопленого доповіддю, 14 осіб, ув’язнених до початку конфлікту, булипереведені з території, контрольованої «Донецькою народною республікою», натериторію, підконтрольну Уряду України. Загальна кількість в’язнів, переведенихтаким чином починаючи з 2015 року, склала 147 осіб. Зважаючи на те, що в місцяхпозбавлення волі за лінією зіткнення все ще утримується 9 500 засуджених допочатку конфлікту осіб, подібні переведення в’язнів можуть бути зразкомрезультативного діалогу між сторонами.   Доповідь закликає сторони конфліктувикористовувати усі засоби діалогу з цього та інших питань   для посилення захисту прав людини.

 

Вперше змоменту анексії Криму, 12 осіб, ув’язнених до початку конфлікту, були переданіна материкову частину України в результаті прямих переговорів між ОмбудсменамиУкраїни і Російської Федерації. Моніторингова місія ООН з прав людинипроінтерв’ювала всіх переведених осіб   та задокументувала серйозні порушенняправа на фізичну і психічну недоторканність,   яких вони зазнали в тюрмах в Криму, атакож у Російській Федерації, куди їх перевели всупереч нормам міжнародногогуманітарного права. Крім того, у доповіді йдеться про порушення права насправедливий суд по відношенню до членів кримськотатарської громади, прорегуляторні рамки, що зачіпають право власності, та про звуження просторувживання української мови в освіті.

 

Моніторинговамісія ООН з прав людини в Україні зафіксувала ряд системних порушень права насправедливий судовий розгляд у справах, пов’язаних з конфліктом. До того ж,слідство у таких резонансних справах, як вбивство протестувальників на Майданіта насильство 2 травня 2014 року в Одесі видається вибірковим. Минуло три роки,втім жоден з високопосадовців, причетних до цих вбивств та насильницькихсмертей, досі не був притягнутий до відповідальності.

 

Доповідьвиказує занепокоєння розвитком паралельних структур на контрольованійозброєними групами території. Моніторингова місія з прав людини задокументуваларяд прикладів порушення цими структурами основних принципів і стандартівсправедливого судового розгляду, а також права на свободу та особистунедоторканність, а також те, що вони не забезпечили ефективний механізмправового захисту.  

 

Поза тимдоповідь також відстежує процес відбору і призначення Уповноваженого ВерховноїРади України з прав людини, оскільки термін повноважень діючого Омбудсмена вжеминув. Управління ООН з прав людини нагадує, що для забезпечення прозорогоконкурсного відбору кандидатів на основі їх професійних здібностей та за участігромадськості, чинна процедура потребує перегляду. Це гарантуватименезалежність і   забезпечить довіру громадськості донаціональної інституції з прав людини.

 

КІНЕЦЬ

 

Довідка:   Висновки цієї доповіді ґрунтуються на глибинних інтерв’юіз 252 свідками і жертвами порушень прав людини, а також на спостереженнях підчас моніторингових візитів по обидва боки від лінії зіткнення. Моніторингситуації з правами людини в Криму проводився на підставі двох резолюційГенеральної Асамблеї: Резолюції 68/262 про «Територіальну цілісність   України» від 27 березня 2014 року і Резолюції 71/205 про«Ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь» від19 грудня 2016 року.

 

Повний текстдоповіді англійською мовою доступний за посиланням:  
http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UAReport18th_EN.pdf 

Українськоюмовою :  
http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UAReport18th_UKR.pdf 

 

MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply