Як в Україні хочуть контролювати домашніх тварин

Новий законопроект, поданий у Верховну Раду, в разі ухвалення зобов’яже українців реєструвати хатніх тварин та запровадить жорсткі штрафи за порушення правил їхнього утримання.

Зважування Чихуахуа Законопроект хоче змусити власників тварин регулярно піклуватися про їхнє здоров’я

Вже незабаром українців можуть змусити набагато відповідальніше ставитися до своїх домашніх улюбленців. Принаймні, цього прагнуть 20 народних депутатів, які зареєстрували минулої п’ятниці, 20 жовтня, законопроект, який передбачає запровадження в Україні обліку домашніх та безпритульних тварин.

DW.COM

Автори документу зазначають у пояснювальній записці, що хатні улюбленці є постійним джерелом поповнення популяції безпритульних тварин. “Отже очевидним є факт, що регулювання та зменшення кількості безпритульних тварин можливе тільки за умови налагодженого контролю за чисельністю, в першу чергу, власницьких тварин”, – впевнені автори документу. Тому вони пропонують запровадити “механізм адекватної відповідальності” за неналежне утримання тварин.

Враховуючи той факт, що Верховна Рада цього року вже приділяла увагу питанню захисту тварин – 22 червня було ухвалено закон, який посилював покарання за жорстоке обходження із тваринами, – ця ініціатива також має шанс на підтримку у сесійній залі. DW з’ясовувала, як зміняться правила утримання тварин, якщо закон буде ухвалений.

Тотальна реєстрація

Однією із ключових норм законопроекту є пропозиція реєструвати усіх тварин, як диких, так і безпритульних та домашніх. І якщо у перших двох випадках відповідальність покладається на місцеву владу, то хатніх улюбленців треба буде реєструвати їхнім власникам. Після реєстрації тварина отримає постійний ідентифікаційний номер, який треба буде прикріпити на ошийники як у собак, так і у котів.

Ветеринарний лікар та собака Зареєструвати тварину треба буде протягом п’яти днів після придбання

Реєструвати доведеться усіх тварин старших за два місяці. Якщо ж українець купив кота чи собаку, зареєструвати їх він має не пізніше, ніж за п’ять днів після їхнього придбання. У такий самий строк необхідно буде попередити ветеринарну службу у разі переїзду разом із домашнім улюбленцем.

Реєстрація буде небезкоштовною – сплатити доведеться 180 гривень збору, а також 70 гривень в разі виправлення технічних помилок, скоєних під час реєстрації. Щоправда чорнобильці, учасники АТО, люди із інвалідністю, громадські організації та притулки а також ті, хто забиратиме тварин із притулків, будуть позбавлені необхідності сплачувати реєстраційні збори.

Весілля та похорони

Також законопроект передбачає заборону на розведення домашніх тварин без породи, і навіть поридистим улюбленцям не можна буде народжувати вдома. Робити це дозволять лише у племінних розплідниках та кінологічних клубах, що мають ліцензію. Усі ж домашні тварини, що “не мають породної цінності”, підлягають біостерелізації.

Жорсткі обмеження стосуватимуться не лише народження, але й смерті домашніх тварин. В разі ухвалення законопроекту поховати його самостійно буде не можна. Після смерті хатнього улюбленця, власник матиме повідомити про це свою ветеринарну клініку та здати тіло улюбленця із паспортом та номерним знаком на жетоні його ошийника. Поховання собак та кішок можна буде здійснювати лише на спеціальних кладовищах та у крематоріях, які планують створити за кошти місцевих органів влади.

Продаж тварин “з рук” без документів також планується заборонити. Придбати собі домашнього улюбленця, згідно з законопроектом, можна буде лише на основі письмової угоди, а тих, хто продає їх у невстановлених місцях, будуть карати. Покарання очікуватиме і на тих, хто використовує тварин для жебрацтва.

Недоторканні хвости

Українців також хочуть зобов’язати регулярно контролювати стан здоров’я власних улюбленців – для цього законопроект визначає обов’язок кожного власника щонайменше раз на три роки відвідувати разом із твариною ветеринарів та робити необхідні щеплення. Тримати тварину у належних санітарних умовах також стане обов’язком господарів у разі ухвалення закону.

Якщо ж йдеться про собак, породу якої визнано потенційно небезпечною – серед них ротвейлери, німецькі вівчарки та добермани, – то їх потенційнийм господарям доведеться проходити психіатричний огляд та навчання з догляду за такими тваринами у кінологічному центрі.

Також планується заборонити робити домашнім улюбленцям хірургічні операції, які не будуть пов’язані із наданням їм ветеринарної допомоги. Йдеться зокрема про обрізання хвостів, вух, видалення кігтів та зубів та інших маніпуляцій з метою зміни зовнішності тварини. Виключенням у цьому переліку є лише стерилізація домашніх улюбленців.

Англійський бульдог під час процесу дефекації Автори законопроекту хочуть штрафувати господарів, які не прибирають за своїми собаками

Штрафи та поліція

Аби змусити українців виконувати усі перераховані вище правила, законопроект передбачає систему штрафів. Так, за використання тварини для жебрацтва та розведення безпородних хатніх тварин або народження приплоду в домашніх умовах доведеться сплатити 5 100 гривень. Відмова від стерелізації тварини може коштувати власнику 3 400 гривень, а продаж тварини “з рук” – від 170 до 340 гривень разом із конфіскацією “товару”. У разі ж повторного вчинення цих злочинів це може коштувати порушнику 20 400 гривень. Окремо слід згадати, що законопроект передбачає також штраф за неприбирання екскрементів собаки – це може коштувати його господарю від 850 до 1 700 гривень.

Контролювати виконання нових правил має Національна поліція, яка зможе приходити додому до власників тварин для перевірки того, чи мають їхні домашні улюбленці ошийники із реєстраційним номером, чи належними є умови їхнього проживання та чи не мають вони “незапланованої” вагітності. Представники поліції зможуть не лише накладати штрафи, але й в окремих випадках забирати тварину у її власників до рішення суду.

Олександр Голубов

MIXADVERT