Загроза національній ідентичності. Чому дорожчає сало


Сало зросло у ціні до небачених висот. А наступного року може значно подорожчати і свинина

В Україні дорожчає сало
В Україні дорожчає сало / Getty Images

За даними ресурсу “Мінфін”, якщо 12 жовтня середня ціна на солоне сало становила майже 163 грн за кг, то на 12 листопада вона зросла вже до 193 грн, додавши в ціні за місяць понад 18%. При цьому ціни у мережі магазинів Novus становили 219 грн за кг. Водночас ціни на домашнє сало значно нижчі — в середньому 134 грн за кг.

Утім, національний продукт у засоленому вигляді навіть обігнав за прайсом вартість свинини: на цю дату середня ціна свинячого ошийка (дорогої частини) становила лише 151 грн за кг.

Куди йде сало

Причини подорожчання криються в наступному. Справа в тому, що сало — це нішевий продукт. Він виробляється або невеликими фермерськими господарствами, або коли самі українці вирощують свійських свиней на присадибних ділянках.

Великі промислові свинарські господарства виробництвом сала не займаються, а вирощують м’ясні породи свиней, оскільки торговельні мережі та магазини беруть насамперед м’ясо.

Сьогодні частка присадибного сектору дуже значна — на 1 жовтня на нього припадало 39% поголів’я, тоді як на промислових виробників — 61%. Однак частка фермерського та приватного виробництва постійно знижується. Наприклад, два роки тому на нього припадало 46% поголів’я, а на промисловий сектор — 54%. Відбувається це тому, що промислові виробники ефективніші в порівнянні з домогосподарствами та дрібними фермерами. Серед дрібних виробників у кризові періоди виживають лише найсильніші.

Тому пропозиція сала на ринку знижується, що призводить до підвищення цін на цей продукт. “Але це не означає, що сало незабаром зовсім зникне з прилавків. Просто загальна тенденція ринку свинини — розвиток м’ясного свинарства”, — заспокоїли в асоціації “Свиноводи України”.Реклама на dsnews.ua

Крім того, фермери також почали активно переходити на вирощування свиней саме м’ясних чи беконних порід, а сальних тримають мало чи не на замовлення. При цьому рентабельність вирощування свиней все одно падає, зокрема через подорожчання кормів. Звідси й космічні ціни на сало у супермаркетах.

Якщо ж говорити про свинячий жир, то в Україну вже довелося імпортувати більш ніж 24 тис. т свинячого жиру (на понад $18 млн).

Імпортна свинина наступає

Згідно з інформацією Державної служби статистики у січні–серпні поточного року в Україні промислове виробництво свинини (яким не охоплюються присадибні господарства) становило 145,5 тис. т, і це майже на 4% більше, ніж за відповідний період минулого року. Споживання при цьому повільно зростає: у 2019 р. — 617 тис. т, у 2020 р. — 623 тис. т, у 2021 р. — прогноз 631 тис. т. Таким чином, виходить, що значну частку свинини для внутрішнього споживання виробляють саме фермерські господарства, проте вони дедалі менше можуть задовольнити попит, тому збільшуються закупівлі цього продукту за кордоном.

За даними ресурсу “Свинарство в Україні та у світі”, якщо у 2015–2017 рр. імпорт свинини не перевищував 4–5 тис. т на рік, то за останні чотири роки він помітно зріс. Наприклад, у 2018 р. він становив 36 тис. т, а у 2020 р. — вже 38 тис. т. Різкі стрибки імпорту свинини призводили до того, що завезення закордонного продукту в окремі періоди зростало в 10 разів.

На шляху імпорту встановлено певні бар’єри. Зокрема, в економічній частині Угоди про асоціацію з ЄС прописано, що безмитний імпорт свинини в Україну з країн ЄС не може перевищувати 20 тис. т на рік. І цю квоту на поточний рік було вибрано постачальниками з ЄС вже до 1 вересня.

Однак, незважаючи на те що свинина з ЄС, як найбільшого постачальника в Україну, понад квоту оподатковується 10–12% мита, активне завезення іноземної свинини на український ринок продовжується і навіть почало перевищувати минулорічні показники. За даними Асоціації м’ясної галузі, у серпні–жовтні поточного року імпорт порівняно з аналогічним періодом минулого року зріс на 27%.

Тут уже зіграли свою роль тенденції у міжнародній торгівлі м’ясом свиней — котирування на свинину в країнах ЄС знизилися через слабку закупівельну активність на європейському ринку та малоактивну торгівлю з Китаєм. Тому європейська свинина була конкурентоспроможною на українському ринку навіть з урахуванням мит. І якщо у серпні середньозважена митна вартість кілограма імпортованої свинини становила близько $2, то у вересні знизилася до $1,82 за кг, а у жовтні — до $1,74.

Тому в Асоціації м’ясної галузі очікують, що через історичний мінімум цін на свинину в ЄС її імпорт в Україну поставить цього року черговий рекорд. А з початку наступного року, коли знову можна буде завозити свинину за безмитною квотою з ЄС, дешева імпортна свинина ще активніше витіснятиме українського виробника.

Втім, керівник Асоціації м’ясної галузі Микола Бабенко вважає, що свинина, яка дешевшає, — це тимчасово, і якщо не вжити контрзаходів у вигляді збільшення поголів’я на вітчизняному ринку, то на нас очікує значне зростання цін. Оскільки країни ЄС планують скоротити поголів’я, то за шість місяців імпорт стане дорогим і невигідним. А оскільки споживання свинини в Україні частково покривалося за рахунок імпорту, то дефіцит м’яса неминуче призведе до зростання цін.

Олександр Суков

MIXADVERT