Бити “Газпром” разом. Як Євросоюз буде вибиратися з газової пастки

Європейці більше не хочуть виступати в ролі жертв російської жадібності. Міністри енергетики країн — членів ЄС обговорили план протидії газовому шантажу Росії

Ціна на газ в Європі зросла з початку року в три рази
Ціна на газ в Європі зросла з початку року в три рази / EPA/UPG

Європа в пастці газових цін

15 вересня біржова ціна на газ в Європі наблизилася до $1000 за 1 тис. куб. м. Зростання з початку року — в три рази. Слідом підтяглася і біржова ціна за електроенергію. У Німеччині вона виросла з початку року більше, ніж в два рази, до $130 за МВт*год, в Великобританії — в 7 (!) разів, до $395 за МВт*год. Для споживачів — і промисловості, і домогосподарств — це відгукнулось помітним підвищенням цін на електрику. Наприклад, в Німеччині, де вона і так найдорожча в Європі, очікують 20% зростання.

Зараз частка ВДЕ в енергогенерації в середньому по ЄС ледь перевищує 20%, ще приблизно 26% генерують атомні електростанції, 23% — газові. Тому рекордні ціни на блакитне паливо так струснули Європу перед початком зими.

Очевидна причина кризи — те, що російський експортер — монополіст газу “Газпром” просто не качає додаткові обсяги газу в Європу, щоб заповнити сховища перед початком опалювального сезону. Невигадливий газовий шантаж з метою змусити Німеччину і ЄС в цілому дати дозвіл на запуск “Північного потоку-2”.

Однак європейці більше не хочуть виступати в ролі жертв російської жадібності. 17 вересня група з більш ніж 40 євродепутатів зажадала від Єврокомісії термінового розслідування дій “Газпрому”. Парламентарії звинуватили російського монополіста в ринкових маніпуляціях і шантажі, щоб отримати згоду на запуск СП-2. Спеціальний лист був написаний за ініціативою литовського євродепутата Андрюса Кубіліуса. Під ним підписалися в тому числі 14 депутатів з Польщі. Звернення адресували віцеголові Європейської комісії Маргрет Вестагер Хансен, відповідальній за конкуренцію, і комісарові з питань енергетики Кадрі Сімпсон. У ньому говориться, що необхідно терміново почати розслідування у справі умисних ринкових маніпуляцій з боку “Газпрому” і порушень правил ЄС, що стосуються конкуренції. Йдеться про обмеження в постачаннях російського газу до Європи і підвищенні цін.

Важко сказати, чи став причиною цей демарш євродепутатів, але міністри енергетики країн ЄС на зустрічі 22 вересня обговорили план протидії газовому шантажу Росії. Деякою несподіванкою стало те, що документ про спільні дії розробила Іспанія — країна, яка менше багатьох інших ризикує замерзнути цієї зими через брак газу.

Головна ідея запропонованого Мадридом документа — забезпечити незалежність ЄС від російських поставок природного газу, а також повторення ситуації, при якій “Газпром” створює (або має таку можливість) штучний дефіцит на ринку, що призводить до зростання цін на блакитне паливо.

Як вказує видання The Times, в плані йдеться, що ЄС повинен готуватися, щоб не допустити повторення подібних ситуацій у майбутньому. А для цього переговори про постачання газу повинні проводитися не на рівні окремих держав, а від імені всього ЄС. Також в документі сказано, що нинішня ситуація на європейському газовому ринку “загрожує ініціативам щодо скорочення шкідливих викидів” (вуглецеві квоти подорожчали пропорційно цінам на паливо, що ще більше ускладнило життя промисловим підприємствам), а також підриває довіру до законодавства Європейського Союзу в енергетичній сфері.

Серед заходів, які пропонується прийняти, — встановлення верхньої межі ціни на газ в ЄС, а також особлива увага запасанню газу в сховищах. Що, як стверджується в плані, має вберегти європейців від ринкових коливань ціни на газ і тиску з боку Росії.

Іспанію вже підтримали Франція і Італія, які побоюються соціальних протестів через зростання цін на енергоносії для громадян. Тепер документ мають обговорити лідери держав — членів ЄС на саміті в жовтні.

Допоможе, але не відразу

“Так, ідея європейців колективно тиснути на “Газпром” – хороша і правильна. Але вона нічого не вирішить у короткостроковій перспективі. Тут вся надія на те, як працює європейська бюрократія — повільно, але вірно, — сказав в коментарі “ДС” директор компанії ExPro Gas&Oil Геннадій Кобаль. — Тобто Європейська комісія дійсно може змінити правила гри на європейському газовому ринку, щоб нинішня криза не повторилася. Але тут треба розуміти, що насправді ЄК буде визначати правила гри для європейських газових трейдерів — приватних компаній. Тому що “Газпром” — не суб’єкт європейського ринку і європейського регулювання, з ним працюють комерційні компанії. А вони можуть і в суді захищатися, якщо європейські норми будуть для них проблемою. Але в цілому, повторюся, це правильна ініціатива — тільки ефект від неї буде через пару-трійку років”.

“Я нагадаю, що після заяв про завершення будівництва СП-2 ціни дещо стабілізувалися на тлі очікування збільшення поставок (трохи нижче $500), але досить швидко знову виросли, — сказав “ДС” старший аналітик українського аналітичного центру Esperio Ян Кароль. — Проблема не тільки в росіянах, але і в тому, що зійшлося відразу кілька причин. Виробництво СПГ в усьому світі виявилося нижчим за очікування, основні його обсяги поставляються в Азію, головним чином в Китай, де активно заміщають вугілля газом. Норвегія — ще один великий постачальник газу на європейський ринок, — влітку і на початку осені проводила профілактику видобувних потужностей. Чисто “Газпрому” можна приписати останній спекулятивний виток зростання цін, коли виявилося, що він планує викупити лише невеликий обсяг на аукціон на додаткову поставку. Але якось примусити постачальника взяти на себе додаткові зобов’язання — не можна”.

Спроби поговорити і натиснути

Треба сказати, що Росію намагалися умовити грати за правилами. 20 серпня агентство Bloomberg процитувало старшого радника Держдепартаменту США з питань енергетичної безпеки Амоса Хохштейна, який від імені адміністрації Джо Байдена висловив занепокоєння з приводу обмежень експорту російського природного газу в Європу. А також виявив побоювання, що “у деяких європейських країн може просто не вистачити газу для того, щоб опалювати житлові будинки цієї зими, якщо вона виявиться холодніше звичайного”.

Також Хохштейн припустив, що це може бути політичним кроком, який Москва робить, щоб прискорити запуск газопроводу “Північний потік-2”. “Насправді газопроводи, які пролягають через Україну, мають достатню потужність, щоб забезпечувати газом Європу, — сказав Хохштейн. — Росія неодноразово заявляла, що у неї достатньо газу, щоб забезпечити їм Європу. Якщо це правда, їй слід це зробити, і їй слід зробити це якомога швидше через Україну”.

У Кремлі інтерв’ю почули і відповіли вустами прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова: нехай європейці цей газ спершу куплять, а потім ми його здобудемо і прокачаємо в Європу.

При цьому США і Польща продовжують тиснути з метою не допустити запуску СП-2. 22 вересня польська газова держкомпанія PGNiG домоглася включення в процедуру сертифікації Федеральним мережевим агентством Німеччини (Bundesnetzagentur, BNetzA) оператора “Північного потоку-2” Nord Stream 2 AG. У польській компанії вважають, що Nord Stream 2 AG не відповідає за формою і по суті вимогам для сертифікації по преференційній моделі незалежного мережевого оператора. Також польська сторона стверджує, що “позитивне рішення BNetzA поставить під загрозу безпеку поставок в ЄС і держави-члени”.

“В процесі сертифікації ми також будемо прагнути до того, щоб власник” Північного потоку-2 “не зміг уникнути застосування вимог анбандлінгу, доступу третіх сторін і прозорих тарифів, які враховують вартість всього трубопроводу. Ми будемо послідовно доводити, що Nord Stream 2 AG не відповідає за формою й суттю вимогам до оператора трубопроводу, зокрема тим, що стосуються безпеки поставок і корпоративної структури компанії”, — йдеться в пресрелізі PGNiG.

У свою чергу євродепутат Єжи Бузек, колишній прем’єр Польщі, в інтерв’ю “Польському радіо” сказав, що якщо Nord Stream 2 буде нелегально запущений, то Європейська комісія повинна негайно відреагувати. Спочатку СП-2 повинен отримати дозвіл від німецького регулятора, а потім від Єврокомісії. Йдеться про розподіл власників, прозорість тарифів на поставку газу і доступ інших компаній до трубопроводу, щоб “Газпром” не міг його в повній мірі використовувати і контролювати.

А 23 вересня Палата представників Конгресу США прийняла поправки в оборонний бюджет щодо обов’язкового накладення санкцій на “Північний потік-2”. Тепер черга за Сенатом. Згідно з цими поправками санкції можна буде ввести в відношенні компанії-оператора побудованого газопроводу. Тоді з нею не будуть працювати європейські компанії, вони не будуть купувати газ, що йде по цьому газопроводу.

 

MIXADVERT

ютос