про механізми паспортизації ромів та легалізації їхніх поселень

Як дати документи та легалізувати житло сотням тисяч людей в Україні

В жовтні в Києві відбулась потужна міжнародна конференція щодо дотримання прав ромських жінок. Мали безліч дискусій, суть яких зводилась до єдиного питання – як соціалізувати ромів, щоб витягти їх з бідності, неосвіченості та криміналу?

За результатами конференції сформулювали низку рекомендацій для органів влади щодо кроків, які гарантують суттєвий прогрес на цьому шляху. Й щоб ці рекомендації не залишились лише паперовим мотлохом вчора зібрали робочу нараду за участі Мінрегіону, Держархбудінспекції, Держгеокадастру та Державної міграційної служби. Обговорювали конкретні механізми паспортизації ромів та легалізації їхніх поселень.

Паспортизація ромської громади. Нагадаю, що сьогодні більшість ромів не мають документів, які посвідчують особу. Відповідно, для них закрита якісна освіта та достойно оплачувана робота. На нараді прозвучала пропозиція створення мобільних підрозділів за участю представників Державної міграційної служби, які в кожному ромському поселенні з’ясують скільки людей потребує паспортизації. Також вони зможуть надати необхідні консультації та безоплатну правову допомогу тим, хто її потребує.
Легалізація ромських самобудів та відведення землі під ромські поселення. Вона можлива лише після того як земля, на якій вони стоять, буде передана у власність чи користування ромам.

Якщо поселення знаходиться в межах населеного пункту, відповідне рішення може ухвалити місцева рада. У випадку ж якщо самобуди розташовані за територією міста, селища чи села, орган місцевого самоврядування має право розглянути можливість розширення своїх кордонів та включення до свого складу цієї території. Потім можна буде легалізувати житло, яке не порушує державних будівельних норм. Розумію, що таких будинків, насправді, небагато. Тому є варіант будівництва на їхньому місці за рахунок міжнародної технічної допомоги нових комфортабельних гуртожитків. Кімнати в них перейдуть в користування чи власність ромів. Мешканці отримають можливість там зареєструватись та отримувати всі належні соціальні послуги.

Сподіваюсь Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин підтримує ідею звернення до ДМС та Мін’юсту щодо сприяння паспортизації ромів. Також звертатимусь до місцевих рад з проханням розглянути можливість виділення землі в користування ромських громад.

Ірина Суслова

MIXADVERT