Чи насправді “Розумна сила” розумна?

Шановні українці!

Давайте розберемось в тому, що все ж таки являє собою підписана лідером політичної партії «Розумна сила» Олександром Соловйовим так звана «Народная декларация о мире».

На початку, хочу навести основні месседжі, які вона в собі несе:

  • Україна – агресор: це вона напала на своїх власних громадян і змусила їх захищатися;
  • війна – громадянська, адже з обох боків воюють українські громадяни;
  • війна триває, бо влада України на ній заробляє;
  • зупинити війну має Україна, припинивши вести «бойові дії»;
  • замість теперішньої влади в Україні мають запанувати «політики миру».

Усе це тези, добре знайомі нам із кремлівських ЗМІ – ними рясніє моніторинг російської пропаганди. Якщо проаналізувати результати моніторингу пропаганди в ЗМІ, які працюють в Україні, їх теж можна побачити, але не прямим текстом – у вигляді натяків та викривлення фактів.

Росія, точніше, відсутність згадок про Росію, також є частиною таких месседжів. Людям, які його приймають, неважко пояснити нестиковки: російські війська, присутність яких на Донбасі визнала торік ОБСЄ, у критичний момент зупинили наступ агресора, але відразу відступили. Російські військові, які періодично гинуть чи потрапляють у полон, – добровольці, небайдужі до долі братів із Донбасу. Російська участь у житті непідконтрольних територій – турбота за українців, яких покинула їхня держава.

Зауважмо, що слова «Росія» в повідомленні немає взагалі. «Мы ожидаем провокаций как со стороны Украины, так и неподконтрольных территорий и спецслужб соседних государств», – каже один із лідерів партії «Розумна сила», про яку вперше гучно заговорили після свідчень засудженого у справі замаху на Бабченка Бориса Германа – саме як про фінансовану Кремлем. Вочевидь згадка про провокації територій і держав – намагання хоч трохи розбавити картинку, в якій єдиною учасницею бойових дій та бенефіціаркою війни є «Україна». В України не так багато сусідніх держав, але важко уявити, яка з них може організовувати провокації проти «Розумної сили». Росія, принаймні, на території окупованої частини Луганської області, могла б умить припинити підписання будь-яких народних декларацій, якби лише захотіла.

Отже, можна говорити про послідовну промоцію групи людей, чия діяльність зводиться до проросійських заяв та провокацій на зразок оцієї луганської. В тому, що ця провокація відбулася з відома окупаційної влади, сумніватися не випадає, хоча в самій «декларації» про це не йдеться. Знаючи, як приймаються рішення на окупованих територіях, можна бути впевненими, що також вона відбулася щонайменше із відома емісарів Кремля.

Те, як автори повідомлення завзято наголошують на «українських громадянах» і «дозволі СБУ», змушує мимоволі згадати апостола Павла, який вчасно апелював до свого римського громадянства, щоб його не стратили в Єрусалимі. Але формулювання видають, що Соловйов і Савченко представляють якусь іншу сторону, окрему від України: «мы ожидаем провокаций со стороны Украины», «требованиями к властям Украины и всем сторонам конфликта» – риторика аж ніяк не людей, які вважають себе українською опозицією.

На фотографіях, якими проілюстрований текст, певні люди обіймаються й позують на тлі луганського залізничного вокзалу. Проте приїхати до Луганська поїздом із вільної території неможливо, тому вокзал вочевидь обрано як символічне місце зустрічі.

Чи можна було повідомляти про цю провокацію? Ймовірно, так – якщо основою повідомлення були б відповіді на запитання «хто ці люди?», «як і чому вони поїхали туди і організували це?» і «як до цього ставиться і що планує робити СБУ?» Але жодних інших позицій, окрім представників так званої «Розумної сили», в тексті немає, а сам факт підписання такого «документу», наштовхує на думку, що це не редакційний матеріал, а присланий самими провокаторами. Правильність цієї здогадки легко підтвердити, зайшовши на їхній сайт. Матеріал опублікований там у тому самому вигляді, що й на сайті телеканалу NewsOne, лише заголовок інший. Те саме повідомлення, але з оригінальним заголовком та з посиланням на сайт партії, опублікувала «КП в Украине», видання, що належить Сергієві Курченку. Вийшов схожий матеріал і на сайті «Апостроф», близькому до Василя Філіпчука, автора ідеї віддати Росії Крим в оренду.

Піар-сюжет про провокацію «Розумної сили» у джинсовій рубриці «Епізод» показав також телеканал «112 Україна». Відео цієї рубрики канал в інтернет не викладає, але про це подбала сама «Розумна сила»:

На аматорському відео, використаному в матеріалі, видно, що за символічним братанням Соловйова та «українців» стежать люди, дуже схожі на військових. Цікаво, що кореспонденти ані NewsOne, ані «112 Україна» поїхати знімати підписання «декларації» не наважилися.

Отже, шановні українці, не вірте всьому тому, що вам демонструють з блакитних екранів прокремлівські ЗМІ, а також намагаються нав’язати політики на кшталт Олександра Соловйова, під «соусом» благої мети… та пам’ятайте вислів англійського священнослужителя та поета Джорджа Герберта: «Hell is full of good meanings and wishings», – яке в перекладі звучить як: «Пекло повниться добрими намірами та бажаннями».

MIXADVERT