Німецькі аналітики про контрнаступ ЗСУ на Харківщині: Блискуча операція!

Малюнок:  Альоша Ступін

 Контрнаступ Збройних сил України військові і аналітики у Берліні охарактеризували як “блискучий”. Крім мужності українців відзначають і тактичний вишкіл за найкращими західними зразками.

“Коли 24 лютого розпочалося вторгнення РФ, чимало військових аналітиків в один голос казали мені, що українці протримаються максимум три дні”, – зізналася міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht), виступаючи у понеділок, 12 вересня у Німецькому товаристві зовнішньої політики (DGAP) зі стратегічною промовою. І хоча у промові йшлося взагалі-то не про Україну, а про Бундесвер, міністерка не могла не прокоментувати стрімкий контрнаступ Збройних сил України на Харківщині, зазначає Deutsche Welle.

“Всі ми нині стали свідками того, що відбувається, коли армія б’ється так мужньо і має при цьому підтримку”, – констатувала Ламбрехт. Німецька політикиня підсумувала: “Україна сьогодні існує лише тому, що вона може захищатися завдяки своїй армії”, – нагадала німецька міністерка, переконуючи не шкодувати грошей на посилення Бундесверу.

“Вишкіл – як треба”

Утім, найважливіші слова щодо України під час експертної дискусії у DGAP, яка супроводжувала виступ Крістіни Ламбрехт, сказав головний військовий стратег Німеччини – генерал Ебергард Цорн (Eberhard Zorn), який обіймає посаду генерального інспектора Бундесверу. Німецький генерал зізнався, що армійське керівництво Німеччини ретельно вивчило реалізацію контрнаступу Збройних сил України, здійсненого цими вихідними на Харківщині. “Вони блискуче довели, що вміють діяти активно, із залученням всіх наявних сил і засобів. Включно з відволікаючими маневрами і раптовим зміщенням фокусу, коли українці відволікали на півдні, а сфокусувалися зрештою на півночі”, – констатував Ебергард Цорн.

Генерал вважає, що цей успіх є результатом взаємодії із західними партнерами. “Це результат того, що вишкіл українських вояків відбувався як треба”, – наголосив високопоставлений німецький військовий. Цорн визнав, що блискуча операція українських сил на Харківщині стала уроком і для європейських країн НАТО. “Ми маємо більш активно застосовувати ці підходи у вишколі”, – наголосив генерал Бундесверу, маючи на увазі новий принцип армії США – Multi-Domain Operations.

Новітня американська тактика

Хоча деталі підготовки операції і є секретною інформацією, в експертних колах впевнено говорять про те, що ключову роль у тактичній підготовці українських офіцерів до таких операцій, як на Харківщині, відіграють саме Сполучені Штати Америки. “Принцип Multi-Domain Operations – це останнє слово у військовій стратегії. Йдеться про максимально злагоджене одночасне використання всіх родів військ, всіх наявних засобів – від артилерії, до танків і бронемашин. Значну роль зіграла і супутникова розвідка”, – зазначив у розмові з DW професор Університету Бундесверу Франк Зауер (Frank Sauer).

Експерт наголосив, що фірмовою відзнакою принципу Multi-Domain Operations є не лише максимально ефективне одночасне використання всіх військових засобів, але й засобів комунікації. “Українське керівництво знову і знову анонсувало наступ на півдні. Взагалі-то це є доволі незвичним, бо таким чином зникає ефект несподіванки. Але це змусило Росію перекинути резерви зі сходу і півночі на південь”, – зазначив Зауер. Як наслідок: уповільнення російського наступу на сході та оптимальні передумови для українського контрнаступу на півночі.

ЗРК HIMARS в Україні (Скріншот з відео, поширеного користувачами соцмереж)

ЗРК HIMARS в Україні (Скріншот з відео, поширеного користувачами соцмереж)Фото: File Photo/PAVLO NAROZHNYY/REUTERS

“Слабка підготовка росіян”

Німецький аналітик однак переконаний, що український наступ на Херсонщині хоч і не матиме ефекту несподіванки, але все одно має всі шанси бути успішно завершеним. “Наступ на Херсон буде повільнішим, але всі чинники вказують на те, що перевага тут за Україною. Це і бойовий дух, який став ще вищим з огляду на успіхи на Харківщині. Це і слабкість вишколу росіян, яка стала очевидною”, – наголосив професор Університету Бундесверу, вказуючи на те, що російська армія досі демонструвала неспроможність ефективно координувати дії різних родів військ для швидких дій.

Франк Зауер переконаний, що наступ на Херсонщині і на Харківщині – це яскравий приклад того, наскільки важливі постачання Україні найсучасніших зразків західної зброї. Експерт відзначив дальнобійність і точність німецьких гаубиць Panzerhaubitze 2000 та американських реактивних систем залпового вогню HIMARS. Ця зброя, нагадує Зауер, дозволяє точково завдавати ударів по складах зброї і боєприпасів, а також по критичних шляхах постачання, таких як мости. Це створює передумови для успішного наступу. “Тепер, коли Ізюм під контролем, відкривається новий простір для використання переваг цієї зброї на Донбасі”, – констатує Зауер. Експерт зауважує, що ключове значення для контрнаступу відіграють і зенітні самохідні артилерійські установки Gepard, прикриваючи українські сили від ударів російської авіації.

Танків поки не буде

Від липня Берлін вже передав Україні 20 із загалом 30 обіцяних “Гепардів”, а також надточну систему контрбатарейної боротьби Cobra. Саме з “Гепардом” кілька тижнів тому сфотографувався канцлер Олаф Шольц, відвідуючи українських вояків, які проходили вишкіл на одному з полігонів Німеччини. Міністерка оборони Крістіне Ламбрехт під час виступу 12 вересня у DGAP відзначила швидке й ефективне навчання українських вояків використанню німецької зброї. “Коли ми починали, багато хто у командуванні не хотів вірити, що можна вкластися у чотири тижні”, – зауважила міністерка.

Канцлер Шольц і

Канцлер Шольц і “Гепард” під час навчать українських вояків у НімеччиніФото: Marcus Brandt/dpa/picture alliance

Читайте також: Исход войны уже известен

Водночас Ламбрехт, попри вражаючі успіхи ЗСУ, поки не обіцяє розширювати постачання зброї. Зокрема, вона заявила, що очікувати поставок німецьких танків для України, як того вимагають дедалі більше експертів і політиків у Берліні, поки зарано. Наразі німецький уряд обіцяє лише якнайшвидше завершити переговори з Грецією про круговий обмін, в рамках якого Афіни передадуть Україні бронемашини радянського зразка, отримавши взамін німецькі.

Як розвивався український наступ на Харківщині (карти)

Упродовж минулого тижня (5-11 вересня) українська армія здійснила успішний наступ для звільнення Харківщини. у виданны ТЕКСТИ створили карти, щоб показати, як розвивалася ця операція

Залишмо дослідження цієї операції (яка, безперечно, ввійде в підручники) історикам та воєнним експертам і натомість розгляньмо інформацію, наявну в публічному доступі, адже в будь-якому разі багато подій і фактів можна буде встановити тільки згодом. 

Операція розпочалася 6 вересня з наступу української армії в напрямку Балаклії через передмістя — Вербівку.

7 вересня

З’явилися перші повідомлення про те, що українські війська успішно закріпились у Вербівці та змогли захопити військові склади в Балаклії й узяти під вогневий контроль трасу Шевченкове — Балаклія, чим відрізали зв’язок Балаклійського гарнізону окупантів від північного угрупування та підкріплення з Куп’янська.

Також 7 вересня українській війська, ймовірно, звільнили Нову Гусарівку й Яковенкове та заблокували російські війська в Волоховому Яру.

8 вересня

Українські війська, схоже, остаточно звільнили Балаклію й кілька довколишніх сіл, а також заблокували російські війська в Шевченковому та просунулися до Грушівки — села між Шевченковим і Куп’янськом.

9 вересня

Українські війська досягли Куп’янська й почали рухатися на південь уздовж річки Оскіл. Імовірно, наприкінці дня розвідгрупи ЗСУ досягли селе Гороховатка на березі Оскільського водосховища, а артилерія зруйнувала міст через річку в Куп’янську. Також ЗСУ звільнили село Сенькове й залишили ізюмському угрупуванню окупантів єдиний шлях для відступу — через містечко Оскіл.

ЗСУ й далі завдавали ударів на інших ділянках фронту — наприклад, на півдні в районі Довггенького.

Уже 9 вересня російське військове командування ухвалило рішення відступати з Ізюма й околиць.

10 вересня

З’явилися перші підтвердження, що українські війська звільнили західну частину Куп’янська. Також активними діями ЗСУ “вибили” окупантів з Ізюма. Більшість окупаційних військ покинули місто, залишивши техніку та озброєння.

11 вересня

Українські війська різко розвернули основний напрямок дій з півдня на північ і за день звільнили величезні території від Куп’янська до Вовчанська. Також російські війська були змушеними покинути Харківщину на північ від міста: села Уди, Козача Лопань та інші.

Звдяки успішній операції Україна змогла вигнати окупантів з усієї Харківської області.

Через неочікуваність удару й неготовність окупантів ЗСУ змогли “пробити” першу лінію оборони окупантів та вийти в їхні тили й фактично обвалити лінію оборони, оскільки організованої другої та третьої ліній оборони окупанти на цій ділянці не мали.

Авангард українського війська просувався від одного населеного пункту до іншого — блокував їх і рухався далі. Фактично ці населені пункти опинялися в оточенні, їхню зачистку здійснювали вже війська, які рухалися другою хвилею. Попереду йшли групи розвідників і ССО, які завдавали ворогу швидких ударів.

Така тактика дала змогу швидко просунутися в оперативні тили окупантів і дезорганізувати їхній опір, звівши його до окремих осередків, що не мали між собою підкріплення й комунікацій.

Також Росія не змогла забезпечити оперативного перегрупування військ і використати резерви для організації оборони, натомість резерви пускали в бій “з коліс” — тому вони швидко втрачали боєздатність.Через паніку у своїх військах на Харківщині Росія намагалася перекидати підмогу бойовими гвинтокрилами, але це не дало очікуваного результату.

Понад 20-тисячне (також писали про 10 тис., точної інформації немає) угруповання ворога біля Ізюма не змогло оперативно “розвернутися” й було змушене відступити. Тут доцільно згадати рекомендації Сун-цзи про те, що ворогу потрібно залишати шлях до відступу, щоб той утікав, а не бився, як поранений звір. Схоже, відхід ізюмського угрупування відбувався під нашим контролем, про що може свідчити відео, на якому бійці ЗСУ спостерігають за колоною з безпілотника й говорять, що по колоні потрібно валити артою. Чи було завдано ударів, на відео не показано.

ЗСУ захопила чималу кількітсь російської техніки й боєприпасів. Бійці у твіттері жартують про “кацапський ленд-ліз”.

Операція виявила слабкість російської армії на деяких напрямках і її виснаженість. Зараз російському командованню доведеться відповідальніше ставитися до ухвалення рішень і “здавати” деякі окуповані території, щоб “укріпити” свій захист на інших напрямках.

Наші наступали максимально швидко, тому бійцям потрібен перепочинок. Тож ми зупинилися біля річки Оскіл. У соцмережах є свідчення, що окупанти втікають і далі вглиб Луганщини та в Росію, але подальший наступ без попередньої підготовки дещо ризикований. Ми можемо розтягнути свої шлях комунікацій, і ворог матиме змогу перерізати їх з території Росії. Тож схоже, що ЗСУ взяли паузу й готують нові сюпризи.

За матеріалами DW та видання ТЕКСТИ

MIXADVERT