«Катують і примушують мовчати»: працівники ЗАЕС розповіли як росія готує їх до приїзду МАГАТЕ

Спецслужби Росії катують працівників окупованої Запорізької АЕС, щоб змусити їх нічого не розповідати інспекторам ООН про ризики для безпеки на станції. Про це The Telegraph розповіли люди, які або працюють на електростанції, або нещодавно втекли на тлі зростання страху повторення Чорнобильської катастрофи. Інспектори МАГАТЕ приїдуть перевіряти стан безпеки на ЗАЕС у найближчі дні. Голова міжнародної організації Рафаель Гроссі і директор державної російської компанії «Росатом» домовилися про це в Стамбулі у середу. Після зустрічі «Росатом» заявив, що організує місію МАГАТЕ на Запорізьку АЕС, «щойно військова ситуація на місцях дозволить це». І що безпека ядерних об’єктів – це «найвищий пріоритет для Росії».Але працівники ЗАЕС на умовах анонімності розповіли The Telegraph, що на станції панує атмосфера страху. І що їхніх колег неодноразово заарештовували.

«Ми стривожені можливим візитом представників МАГАТЕ. Тому що росіяни влаштують провокації, а потім звинуватять у цьому Україну. Здається, саме це вони й планують зробити», – сказав неназваний український інженер.

«Вони схопили наше керівництво за яйця. Під час візиту МАГАТЕ вони планують скоротити до мінімуму присутність нашого персоналу і поставити кількох їхніх представників у кожній кімнаті центру управління, які будуть гучно кричати, що дуже чекали «визволення» від режиму в Києві», – додав він.

«Ті, хто повернулися з підвалу, мовчать»

Працівник ЗАЕС, чию особу журналісти The Telegraph змогли підтвердити, але не розголошують, розповів, що багатьох його колег арештували вдома або дорогою на роботу.

«Зараз мені зрозуміло, що їхня армія слабка, але ФСБ працює. Один з їхніх методів тут – це забирати працівників центру управління» на підвал»», – сказав інженер, використавши сталу фразу, яка означає затримання і катування спецслужбами.

«Наше керівництво мовчить про це, щоб не створити паніку. Але люди повертаються після цих «розмов» у підвалі і не кажуть ані слова взагалі. Не буде несподіванкою, якщо під час візиту місії вони раптом почнуть говорити те, що їм сказали», – пояснив співрозмовник The Telegraph.

Троє очевидців, які працювали на ЗАЕС, але нещодавно втекли, розповіли виданню, що військові Росії скоротили кількість працівників на станції до небезпечно малої кількості, а також обмежили пересування, ускладнюючи виконання роботи. Регулярні навчання були скасовані за наказом російських командирів, які хотіли скоротити кількість цивільних на станції. Також співрозмовники британського видання розповіли, що резервуари охолодження ЗАЕС заміновані. Можливо, російські солдати зробили це з міркувань оборони.

«Таке відчуття, ніби ми у в’язниці строгого режиму з постійним психологічним тиском, без будь-якого контакту з сім’ями, тому що вони перерізали всіх лінії зв’язку і заборонили мобільні телефони. Ми не можемо стежити за активним обладнанням станції, тому що вони заборонили пересуватися територією вночі. Вони розмістили свою техніку в турбінних залах і заборонили там прохід. Це призвело до постійних конфліктів між працівниками і солдатами Росії», – розповів працівник ЗАЕС.

У кожному енергоблоці Запорізької електростанції є турбінна зала. Нещодавно в мережі поширювали відео, як російські військові вантажівки заїжджають в споруду, схожу на склад. За словами працівника ЗАЕС, це відео було зняте в енергоблоці №2.

Дехто зникав на два тижні

Кожен з очевидців, з якими говорили журналісти The Telegraph, підтвердив присутність російської військової техніки на ЗАЕС включно з БМП, військовими джипами «Тигр» і самохідними гаубицями «Піон», які належать до найважчих артилерійських установок в арсеналі Росії. Один зі співрозмовників сказав, що електростанція стала зручною базою, з якої можна «виходити вночі і обстрілювати Марганець чи Нікополь», розташовані на іншому боці Дніпра.

Працівників ЗАЕС арештовували біля воріт станції, коли вони приходили на зміну або ж їх хапали просто вдома. Дехто з них зникав аж на два тижні. Один колишній співробітник електростанції, який нещодавно переїхав в Запоріжжя, сказав, що вирішив втекти з Енергодару після того, як представники окупаційної «влади» зібрали його колег на зустріч, щоб запропонувати російське громадянство. Нікого нідочого не змушували. Однак, за словами співрозмовника The Telegraph, виникла атмосфера ніяковості і страху, коли всі відхилили пропозицію взяти паспорти Росії. Він вирішив втекти в Запоріжжя, перш ніж його покличуть теж на «розмову». Втікач з Енергодару розповів, що дочекався вихідного дня, щоб спробувати переїхати на територію, яку контролює Київ. І з того часу не з’являвся на роботі.

«На станції є місце, де зберігають відпрацьоване ядерне паливо. Там частини ракет застрягли в даху. Рашисти самі зробили фото і спробували заявити, що це українські ракети. Але всі, хто працює там, знають, що вони прилетіли з міста, з Енергодара. Можна визначити це по траєкторії», – сказав колишній працівник ЗАЕС.

Люди, які все ще працюють на електростанції, сказали The Telegraph, що росіяни хочуть зупинити реактори і відключити АЕС від української мережі. Але досі вони цього не змогли зробити через технічні проблеми і загрози для безпеки. Навіть з вимкненими реакторами станції потрібна електроенергія для систем охолодження. В разі надзвичайної ситуації, на ЗАЕС є дизельні генератори, які можуть живити системи охолодження впродовж 72 годин.

Інженер, який досі працює на Запорізькій АЕС, розповів, що представники Росії намагаються знайти вугілля, щоб запустити сусідню ТЕС і таким чином згенерувати необхідну для охолодження електроенергію. Але пошкоджені лінії поблизу Мелітополя ускладнюють ці зусилля. Український інженер сказав, що він і його колеги збираються залишатися на ЗАЕС, щоб підтримувати її безпечну роботу навіть попри загрозу потрапити «на підвал» чи зіштовхнутися з гіршою розправою. Коли британські журналісти запитали, чи закінчувалися «допити на підвалі» госпіталізацією, він відповів, що росіяни «тримають все під контролем, медичний відділ нічого не реєструє. Якщо вони скажуть щось лишнє, то можуть поставити під загрозу свої сім’ї чи родичів».

«Саме тому натовпи людей тікають з Енергодару кожного дня. Лише мої колеги і я залишаємося, щоб не допустити повторення Чорнобиля чи Фукусіми. І я впевнений, що ми можемо це зробити», – сказав працівник ЗАЕС.

MIXADVERT