Криза в росії наростає – про це свідчить ринок електроенергії

Падіння споживання електроенергії в рф, яке російське ділове видання Коммерсант помітило ще місяць тому, продовжує прискорюватися. У липні попит вперше з початку року пішов у мінус: загалом у росії споживання за місяць знизилося на 0,2% рік до року, до 83,1 млрд кВт•год, заявив журналістам заступник міністра енергетики Євген Грабчак.

Галузь уважно стежить за статистикою енергопопиту — однією з небагатьох, поки що публікуються відкрито, оскільки за цим важливим макроекономічним показником можна судити про стан економіки росії в цілому, пише Коммерсант.

На перший погляд, липневе зниження попиту на електроенергію може здатися символічним. Його цілком можна було б списати на температурний фактор: липень 2022 року видався прохолоднішим, ніж торішній, що суттєво скоротило споживання електроенергії на охолодження приміщень. Заради справедливості, під час пандемії COVID-19, коли регулятори звітували про динаміку енергопопиту чи не кожного тижня, падіння було набагато драматичнішим. Більше того, попит з початку року все ще у плюсі: за сім місяців він зріс на 1,9%, до 648 млрд кВт·год, уточнив пан Грабчак.

Однак у регіональному розрізі картина вже не виглядає так райдужно. У деяких енергосистемах у суттєвому зниженні попиту вже складно звинуватити лише погоду. Наприклад, в енергосистемі Півдня показник знизився відразу на 6% рік до року, в енергосистемі Середньої Волги – на 2,6%, в енергосистемі Центру – на 2,3%.

У низці регіонів стоять і практично не споживають електроенергію великі автомобільні заводи, помітно знизили обсяги купівлі енергії на біржі нафтохімічних підприємств, кажуть мої джерела. У «Спільноті споживачів енергії» вказують на зниження електроспоживання, пов’язане зі скороченням випуску продукції у чорній металургії, машинобудуванні, на нафтових та гірничодобувних майданчиках. Більш точна статистика про споживання пікової потужності в промисловості, яка чіткіше виділяє її на тлі домогосподарств, буде доступна трохи пізніше (наприклад, у червні показник упав на 4% рік до року).

Проте стабільне зростання попиту на електроенергію демонструє досить велика і не завжди економна категорія споживачів — населення. Обсяг біржової купівлі електроенергії лише за регульованими договорами (договори зі зниженою ціною) зріс майже на 6% рік до року, судячи з даних «Адміністратора торгової системи». Люди збільшують витрату електрики, оскільки перестали виїжджати за межі країни та проводять відпустку у містах чи на дачах, допускають у своєму огляді аналітики Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування. Але незрозуміло, чи довго ще домогосподарства компенсуватимуть промисловий спад попиту, який, ймовірно, може прискоритися восени через відкладену дію санкцій на окремі галузі промисловості. Споживачі прогнозують спад споживання 5% за підсумками року.

MIXADVERT