Головні з корупції. Чому Саакашвілі обізвав міністра Ткаченка баригою

Саакашвілі намагається “втопити” Шмигаля і Ткаченка, звинувачуючи їх у найстрашнішому гріху — корупції, щоб розчистити дорогу в прем’єрське крісло Чернишову

Міхеїл Саакашвілі

Голова Виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі знову порадував своїх шанувальників скандальним конфліктом з урядом. Цього разу його жертвою став міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«За інтелігентним виглядом міністра культури ховається звичайний крамар, який торгує своєю посадою замість товарів. Я вже давно не вживаю слово “барига”, але його воно характеризує якнайкраще!» — написав Саакашвілі на своїй сторінці в Facebook 22 червня.

Цей випад цікавий подвійно. По-перше, цікаво, що стало його причиною. Чому раптом Саакашвілі настільки люто напав на Ткаченка. А по-друге, цікаво, чому Саакашвілі дозволяє собі такі випади проти членів команди Володимира Зеленського. Точніше, чому на Банковій йому це дозволяють.

Що не поділили Саакашвілі і Ткаченко

Почалося все 16 червня, коли Кабмін прийняв постанову «Про відновлення дії деяких положень постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1185». Цей нормативний акт викликав протест у Конфедерації будівельників України, яка наступного ж дня направила офіційне звернення президенту Зеленському, премʼєру Шмигалю, міністрам Чернишову і Ткаченку та ще ряду осіб, включаючи і Саакашвілі. У зверненні йдеться про те, що постанова Кабміну створює юридичні підстави для початку роботи Державної служби охорони культурної спадщини та Державної інспекції культурної спадщини.

Конфедерація будівельників підкреслила, що таким чином уряд створює нові дозвільно-інспекційні органи, наділяючи їх повноваженнями, не передбаченими чинним законодавством. Так, Держінспекція культурної спадщини отримала контрольно-наглядові функції, а Держслужба охорони культурної спадщини — реєстраційно-дозвільні функції.

«Вважаємо, що подібні дії повністю нівелюють наміри влади щодо розумної дерегуляції, створюючи додаткові корупційні загрози у системі реєстраційно-дозвільних і контрольно-наглядових державних органів», — заявила Конфедерація будівельників. На її думку, постанова Кабміну суперечить чинному законодавству і Концепції реформи в містобудуванні, схваленій на засіданні Нацради реформ, яке відбулась 29 вересня минулого року у Вінниці під головуванням Зеленського. Конфедерація будівельників закликала невідкладно скасувати цю постанову і доопрацювати на відповідність як із законодавством, так і вищезгаданій концепції.

Своє звернення Конфедерація будівельників оприлюднила на своїй сторінці в Facebook 18 червня о 13:03. І не минуло й півгодини, як зʼявилася реакція Саакашвілі. О 13:30 він, теж через Facebook, повідомив: «Хочу розповісти про аферу, яку позавчора на очах у всіх провернули на засіданні уряду України профільний міністр і не без допомоги глави уряду. Звиклий до всього, навіть я не очікував такого тупого нахабства щодо пересічних українців, особливо щодо середніх і малих бізнесменів. На засіданні Кабміну з голосу (без включення до порядку денного) міністр культури Ткаченко і міністр Кабінету Міністрів Немчінов протягли створення так званої “інспекції з питань захисту культурної спадщини”. Фактично ці два діячі оживили ДАБІ, яку з таким трудом протягом року ліквідував президент, щоб впровадити нашу реформу…»

«Ці два діячі» — це він про міністра Ткаченка та премʼєрі Дениса Шмигаля. Тобто випад Саакашвілі спрямований не тільки проти Ткаченка, а й проти Шмигаля. Це важливий момент, особливо зважаючи на те, що крісло під Шмигалем зараз хитається. А в шорт-листі кандидатів на це крісло називається міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов.

І ось читаємо далі у Саакашвілі: «Примітно, що цю інспекцію голосували за відсутності профільного міністра регіонального розвитку Олексія Чернишова, який повністю підтримував нашу, схвалену президентом, реформу. У нього безперечно є і були б зауваження. Її, цю інспекцію, взагалі не завдали собі клопоту обговорити. Її просто створили, щоб відновити втрачені внаслідок ліквідації ДАБІ корупційні потоки. Щоб був зрозумілий масштаб схеми — ця новоявлена інспекція може зупинити своїм рішенням будь-яке будівництво і жодне будівництво не може бути розпочате без її попереднього схвалення. Ось так просто створили інспекцію, яка багато років буде отруювати життя українських будівельників, вбивати робочі місця і приносити хабаря чиновникам. Звичайно, якщо ми зараз це все не зупинимо».

Отже, напрошується висновок, що Саакашвілі фактично «топить» Шмигаля і Ткаченка, звинувачуючи їх у найстрашнішому гріху — корупції, щоб розчистити дорогу в премʼєрське крісло Чернишову. Причому саме це є головною метою, а боротьба з постановою Кабміну — це тільки привід.

22 червня Саакашвілі зробив новий випад, який ми вже цитували, — обізвав Ткаченка баригою. Він, за словами Саакашвілі, «разом з подільниками протягнув на засіданні Кабміну створення якоїсь інспекції, яка буде вирішувати взагалі всі будівництва, а під шумок ще й продаватиме квитки готелям, підімʼявши під себе привласнення категорій (зірок)». І в кінці Саакашвілі резюмує, що потрібно робити з Ткаченком: «Його не те що з міністрів, його взагалі з держслужби потрібно гнати втришия. Його і всіх йому подібних». Як бачимо, він знову говорить не про одного лише міністра Ткаченка, а й про його «подільників» у Кабміні. І хоча цього разу він не конкретизував, але з попереднього випаду зрозуміло, що він має на увазі премʼєра Шмигаля.

Навіщо Зеленському Саакашвілі

У будь-якому разів наявний великий публічний конфлікт всередині нинішньої владної команди. Звичайно, у суспільства виникають питання, причому до обох сторін конфлікту. Надто вже явно Саакашвілі лобіює інтереси конкретного бізнесу — Конфедерації будівельників. Очолює її Лев Парцхаладзе. Рік тому «24 канал» повідомляв, що Парцхаладзе має намір влаштуватися в Виконком реформ Саакашвілі, щоб курирувати там реформу містобудування. І що його туди просуває керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Інші ЗМІ додавали, що призначення Парцхаладзе у Виконком реформ підтримує Чернишов, який є протеже Єрмака в уряді. Правда, призначення, яке планувалося, так і не відбулося, але звʼязки і взаємні інтереси, звичайно ж, залишилися.

І ось що цікаво. З моменту прийняття скандальної постанови Кабміну минув уже тиждень, але до цього часу мовчить голова Національної ради з питань антикорупційної політики Володимир Зеленський (він призначив себе на цю посаду рік тому). Мовчить, хоча справа серйозна: Саакашвілі звинувачує Шмигаля і Ткаченка в корупційній змові, сам при цьому явно займається лобізмом інтересів конкретного бізнесу і заради цього виходить далеко за межі своїх повноважень в Виконкомі реформ. По суті, Саакашвілі вдає з себе головного по боротьбі з корупцією, тоді як всі знають (і Зеленський сам затвердив це своїм указом), що головний по боротьбі з корупцією в Україні — це Зеленський.

Утім, Саакашвілі дозволяв собі подібні випади і раніше. Не далі як у квітні він вступив в заочну суперечку з міністром фінансів Сергієм Марченком. Спочатку Саакашвілі жорстко наїхав на Марченка в ефірі телеканалу «Україна»: «Поясніть мені це диво. Яким чином ця людина, яка розмовляти не вміє, ніколи ніхто розумної речі від нього не чув, жодної позитивної ідеї від нього не чув, всі починання він блокує і плюс він і все його міністерство повністю повʼязане з системою корупції, продовжує працювати міністром фінансів. Хто в цій країні задоволений ним, крім кланів, які роблять гроші на цій системі?» — запитав Саакашвілі.

Марченко в боргу не залишився: «Він негідник і підлотник… Шулер з великої дороги, це приїжджий гастарбайтер». Саакашвілі відповів йому через Facebook: «Дешева комашка, що прокралася, і нікчема. Ганьба, що в Україні таке ніщо може називатися міністром фінансів…» І в кінці наїхав на Зеленського: «Я не розумію, чому його терпить президент Зеленський. Наявність такого субʼєкта повністю компрометує президента України і адміністрацію президента. Я вже говорив це президенту Зеленському і буду повторювати знову».

Більш того, Саакащвілі безпосередньо звинувачує нинішню владу в широкомасштабні корупції. Такі заяви він зробив, наприклад, в ефірі передачі «Право на владу» на каналі «1 + 1» 17 червня. «Українська бюрократія щорічно краде у країни $37 млрд. І саме ця проблема — корупції — те, на що насамперед звертає увагу Захід, і те, з чим, на жаль, зараз асоціюється Україна у світі», — констатує Саакашвілі. І підкреслює: «Ми втрачаємо козирі в переговорах із Заходом, якщо не можемо впоратися з власною корупцією, і даємо додатковий привід списувати нас з рахунків в ситуації, коли Україну і так не завжди охоче підтримують».

Очевидно, що це — удар по Зеленському, який посилено робить вигляд, що не чує сигналів з Вашингтона про необхідність виконати свої зобовʼязання щодо боротьби з корупцією, перш ніж питати Джо Байдена: «Пане президенте, чому ми досі не в НАТО?»

Чому ж Саакашвілі дозволяє собі явні випади проти людини, яка врятувала його від політичного забуття і дала йому посаду голови Виконкому реформ? І чому Зеленський йому це дозволяє?

Сам Саакашвілі хвалився давніми дружніми стосунками з Єрмаком (вони разом вчилися в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка). Саме за пропозицією Єрмака Зеленський спеціально під Саакашвілі створив посаду голови Виконкому реформ. І зараз, за відомостями різних джерел, у Єрмака на Саакашвілі є плани.

Суть їх у тому, що якщо не цього року, то наступного можливі дострокові парламентські вибори. І Саакашвілі може стати прапором нової антикорупційної партії. Назвати партію «За реформи» — значить поховати її шанси. А ось гасло «Проти корупції», якщо ним буде розмахувати Саакашвілі, може забезпечити кілька відсотків голосів.

Ось тому Саакашвілі, хоч і очолює Виконком реформ, але головний акцент робить на боротьбі з корупцією. А Банкова вдає, що не помічає його забіги за прапорці.

MIXADVERT

ютос