Медаль Мазепи. Сліди загубленого скарбу

Цим пошукам вже триста років. Маємо десяток розкішних легенд і кілька несподіваних речей, що періодично вигулькують у різних країнах світу. Таємничі скарби Гетьмана Мазепи продовжують цікавити дуже багатьох людей – спецслужби, істориків, а пригоди, у які періодично потрапляють фігуранти, мають яскравий геополітичний характер.Ми вже пройшли знахідку неймовірної реконструкції шаблі Мазепи в Канаді, що спровокувала сенсаційні відкриття оригіналу в спецхрані Z Адміралтейства і копій в Ермітажі і Оружейной палаті. В США і Німеччині вигулькнули ймовірні портрети Гетьмана, довкола яких тривають інтриги.

Потім був аукціон Сотбіс і ймовірний орден-парсуна Мазепи, проданий представникам Російської церкви за півтора мільйони доларів.

Днями, із далеких полиць, зняли ювілейну медаль на честь Мазепи. Напис – 1709-1959. Гетьман України Іван Мазепа. Скоріш за все, медаль було викарбувано десь у діаспорних організаціях США чи Канади дуже малим тиражем. Не вдалося дізнатися ніяких подробиць, імен… Сподіваємося, що після цієї публікації щось отримаємо…Вдячні збирачу української старовини, отаману Американського козацтва Сергію Цапенку за допомогу!

Суть не в тому.

Вже кілька років ми йдемо слідами архівів часів Мазепи. В Пітері знайшовся Мазепинський архів, з яким працює Т.Яковлева. Є 234 нерозпакованих ящики Мазепинского дела, які продовжують ховати від дослідників. Певні документи знайшлися в Морському архіві в Гатчині.

Знаємо, що є речі Мазепи в Австрії, Польщі, Швеції, Прибалтиці, Німеччині, Франції, Англії…

Можна впевнено говорити, що існує кілька потужних приватних колекцій з цінними речами гетьманів Мазепи і Орлика. Один з таких скарбів зберігається або в США, або в Канаді. Його нинішні власники ретельно приховують свої прізвища, залучаючи посередників і підставних осіб. Вже зрозуміло – там залишки золотих, срібних речей, діаманти, картини… Розпочався процес продажу раритетів! І враховуючи мільйонний дебют на Сотбіс, чекати чогось нового залишилося недовго.

Ми постараємося зафіксувати ту мить, коли скарби будуть доступні для огляду. Дуже сумніваємося, що хтось з України візьме участь у торгах… Як завжди, залишимося при фотографіях та описах. Хоча, це теж перемога.

А поки що повертаємося до загадкової медалі з 1959 року. Зображення Гетьмана явно копіювалося з якогось портрету! Якого? Де він зараз? Може хтось із діаспори пригадає? Дуже сумнівно, щоб профіль Мазепи був створений з уяви художника – занадто багато дрібних деталей… Значить, десь повинні існувати певні картини, портрети. Можливо, копії… Але, для українців всі ті речі є дуже важливими – ми не маємо жодного оригінального прижиттєвого портрету Івана Мазепи. Історики і досі сперечаються, як виглядав Іван Степанович.

Тож медаль, вірніше її фотографія, для нас теж сенсація. Маємо ще одне ймовірне зображення Гетьмана!

Знаємо, що професійні історики, що досліджують ту епоху, просто не встигають осмислювати та перевіряти факти, фотографії, які виникають нізвідки, і як правило, моментально зникають в приватних колекціях. Це сумні реалії антикварного бізнесу та специфіка міжнародних розслідувань. Кожна наша знахідка додає запитань та загадок. І в той же час відкриває щось нове. Ще раз підкреслю – ми журналісти! Опинившись в епіцентрі кількох міжконтинентальних реаліті-шоу, маючи десяток джерел, просто інформуємо громадськість. Кандидатські і докторські напишуть інші! Ми просто шукаємо скарби. Статті і книги – результат… Легенди залишаються народу!

 

Віктор Тригуб, редактор журналів «Музеї України» і «Нова Січ»

MIXADVERT