“Комунальні бунти” проти “тарифного геноциду”

Зеленський вимагає справедливості, Шмигаль — перевірки постачальників, а народні депутати — скасування нових тарифів і введення мораторію на підвищення вартості комунальних послуг

Протест проти підвищення тарифів ЖКГ у Полтаві. Фото: "Полтавщина"

Незважаючи на локдаун, тисячі людей по всій Україні виходять на акції протесту. Українці перекривають дороги і мости в Харкові, Миколаєві, Херсоні, Полтаві, Кривому Розі, Вінниці, Сумах, Львові, Івано-Франківську та інших містах. На сьогоднішній день акції пройшли більш ніж у 15 населених пунктах. Причина — рекордне підвищення тарифів на комунальні послуги. З 1 січня 2021 р. значно подорожчав газ і його доставка, а також майже вдвічі зросла в ціні електроенергія і вода.

Реакція влади: здивування, торг, прийняття?

Після мітингів реакція влади не змусила себе чекати. Президент скликав термінову нараду з Кабінетом Міністрів з приводу питання тарифів на газ для населення, де заявив, що не можна допустити підвищення ціни для громадян. «Тарифи на газ для населення повинні бути справедливими. Ціна на блакитне паливо зростає на ринку через погодні умов та інших причин, які склалися в Європі, і ми не можемо допустити зростання ціни для наших громадян», — сказав Володимир Зеленський.

У свою чергу, прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час наради з керівництвом Міненерго, НАК «Нафтогаз», НКРЕКП, оператором ГТС і представниками Офісу президента заявив, що вони розробили два підходи, які дозволять істотно знизити тарифи на газ для населення.

«Перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах мінус транспортування газу в Україну», який пропонує Міністерство енергетики. Також рекомендується тимчасово обмежити маржу для постачальників газу. Очікуваний результат: істотне зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил», — пояснив Шмигаль. Другий підхід — це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації усіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить державна компанія «Нафтогаз». Крім того, за словами прем’єра, НКРЕКП (Нацкомісія з тарифами. — “ДС”) терміново починає ретельну перевірку всіх постачальників газу, які на сьогоднішній день мають найвищі тарифи.

Що пропонують парламентські партії?

Передусім тему тарифів почала активно експлуатувати «Опозіційна платформа — “За життя». Ця партія ще 28 грудня заявила, що влада Зеленського злочинно встановила рекордні ціни на газ і тепло для населення. ОПЗЖ у черговий раз запропонувала перейти на прямі поставки газу з РФ, і тоді ціна на газ відразу впаде на 25%, нібито про це вже є відповідні домовленості з Путіним. Після Нового року ОПЗЖ настільки активно підтримала мітинги протесту проти підвищення тарифів, що журналісти почали жартувати про «тарифний майдан Медведчука».

У «Європейської солідарності» не виключають, що нинішнє підвищення ціни на газ є «частиною багатоходівки, за допомогою якої російська агентура намагається повернути Україну в енергетичну московську кабалу». «Недарма п’ята колона вже домовляється про нібито знижку на нібито дешевий російський газ. Досвід вчить: це закінчиться ще гірше, ніж дешевий сир в мишоловці — російськими танками на вулицях українських міст», — сказано в заяві партії, мабуть, з натяком на ОПЗЖ.

З конструктиву — «ЄС» вимагає збільшити витрати на субсидії і прийняти відповідні зміни до Державного бюджету на першому в цьому році засіданні Верховної Ради.

Не в захваті від підвищення тарифів і депутати з «Слуги народу». Як пише «Лівий берег», на закритій нараді фракції в zoom, Максим Бужанський зажадав від уряду і «Нафтогазу» знизити тарифи вже за три дні.

Лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко також звинуватила чинну владу, зокрема Міністерство енергетики та «Нафтогаз», у підвищенні тарифів і заявила, що Україна має унікальну можливість забезпечувати своїх громадян дешевими енергоносіями завдяки газу власного видобутку і підземних газових сховищ. За її словами, вони дозволяють закуповувати газ влітку за найнижчими цінами і продавати його за такими ж низькими цінами в зимовий період.

Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» зажадала від Кабінету Міністрів встановити економічно обґрунтовані тарифи на газ, електроенергію та водопостачання, а також ввести мораторій на підвищення вартості комунальних послуг мінімум на один рік. За словами лідера партії, народного депутата Ігоря Палиці, відповідний законопроєкт буде винесений на розгляд Верховної Ради найближчим часом. Крім того, «ЗА МАЙБУТНЄ» скликає позачергові сесії обласних рад, де партія має більшість для того, щоб підтримати цю ініціативу на рівні місцевого самоврядування.

«Наша партія вимагає введення мораторію на підвищення комунальних тарифів до кінця року. Ми вже підготували відповідний законопроєкт і незабаром зареєструємо його у Верховній Раді. Але для того, щоб парламент не «поховав» цю ініціативу, своє слово повинні сказати громади. Рішення про проведення позачергової сесії вже прийняли Волинська, Хмельницька і Полтавська обласні ради, які запланували скликання на 14, 15 і 21 січня відповідно. Найближчим часом аналогічні рішення затвердять Київська, Запорізька, Житомирська, Рівненська, Тернопільська, Чернігівська і Львівська обласні ради. Очікуємо, що і інші регіони приєднаються до нашої ініціативи. Щоб домогтися результатів, потрібно робити реальні кроки», — заявив Ігор Палиця.

Слідом за партією «ЗА МАЙБУТНЄ» позачергові сесії місцевих рад по тарифам почали скликати і інші партії — як, наприклад, «Батьківщина».

Експерти прогнозують, що більшість фракцій підтримають мораторій на підвищення вартості комунальних послуг.

«Підвищення комунальних тарифів засудили практично всі політсили. Навіть у правлячій СН (!) знайшлися незадоволені 27 депутатів. При цьому тільки одна партія — «ЗА МАЙБУТНЄ» запропонувала ввести мораторій на зростання тарифів. Облради, де партія отримала більшість на місцевих виборах, підготували звернення до президента, а депутатська група в парламенті збирається винести відповідний законопроєкт на голосування. Якщо документ не заблокують, є ймовірність, що більшість фракцій у парламенті таки підтримають тарифний мораторій», — вважає Дмитро Марунич, експерт з енергетичних питань, Співголова Фонду енергетичних стратегій.

За його словами, дії уряду — це створення механізмів, а не вирішення проблеми.

«Те, що зараз пропонує уряд з цінами на газ, — це звичне для них «створення механізмів», а не коригування ситуації. Обмежити маржу, зробити «Нафтогаз» монопольним постачальником населенню — влада чекає, що проблеми розрулять постачальники. Але практика показує, що постачальники легко обходять «механізми» або використовують їх на свою користь. Окрема розмова про новий закон про послуги ЖКГ, який передбачає нарахування пені при несвоєчасній оплаті. Це чергова вимога «колективного Заходу» перед яким влада стоїть по стійці струнко. З урахуванням поточної ситуації в країні мінімум на рік необхідно заборонити нарахування такої пені. Також і стягнення «інфляційних витрат» по боргах за комунальні послуги», — вважає Дмитро Марунич.

Віталій Дяченко

MIXADVERT