Байки від байкарів з новоукраїнських пагорбів за три роки не справдилися?

 

В Україні триває процес децентралізації, у якої багато прихильників, і мабуть не менше противників. Але є ті, хто не підтримує реформи, напевно тому, що не розуміє її переваг, або має шанс від неї особисто постраждати. Разом із тим, децентралізація невідворотна, якщо країна хоче бути справжньою європейською державою. Та чи насправді у нас все по-європейськи чи як у Гондурасі?

Новоукраїнка стала третім містом на Кіровоградщині, де люди прийняли рішення про створення об’єднаної територіальної громади. Як змінилося її життя після об’єднання, розповідав журналыському десанту з Кропивницького, ймовірно на замовлення і для створення іміджу у вигляді мильної бульбашки,  голова ОТГ Олександр Корінний. Він, за його словами,  не боїться брати на себе відповідальність і «тягнути цей локомотив за собою». От як би не той приїзд журналістів, то хто про те знав би…

 До складу Новоукраїнської ОТГ спочатку входили 12 населених пунктів Новоукраїнської міської ради, Мар’янопілської та Сотницько-Балківської сільських рад. Загальна кількість населення – 20192 жителя, що робить її однією з найбільших в Україні. Потім відбулися зміни. Приєдалися Захарівська  та Фурманівська сільські ради. Населених пунктів стало шістнадцять. Населення майже на півтори тисячі стало більше. Деякі населені пункти в громаді дуже «потужні», бо в них проживає, наприклад  у селі Схід – 8 осіб, Щасливка – 22 особи, Арепівка – 55 мешканців. Тож увага до них відповідна. Мова про клуб чи магазин не кажучи про ФАП, здається навіть не ведеться. Приєднали до громади  і  «Ура!» на всі боки.

Олександр Корінний розповів, що створювати громаду вони почали ще в 2015 році, в наступному, 2016-му, функціонували як громада, але без жодного державного фінансування, бо з термінами створення зпізнилися.   «У 2015 році ми почали створювати свою громаду за перспективним планом, але не встигли на кілька тижнів до виборів, які мали відбутися, – зазначив він. – Мали й певні перепони на шляху, адже не всі були в захваті від нашої ідеї. Якщо розраховуєте, що всі вам допомагатимуть, ви глибоко помиляєтеся. Завжди знайдеться той, хто підніме якийсь політичний прапор, і почне розповідати, що це неправильно.» Чи не тому пан голова і досі просто само висуванець?

Та справа не в прапорах, а в справах. Коли пан Корінний прийшов до влади в Новоукраїнці, то прапор міста поміняв,бо він був схожий на прапор Гондураса, але Гондурас по жодним показникам наздоганяти не став, бо це дуже клопітно, адже і Україна в цілому від Гондураса відстає. А куди там Новоукраїнці в її нинішньому становищі… Але  слово Гондурас витягли на поверхність і зробили таким собі знаковим через директора місцевого музею. Хто його навчив цьому і напоумив говорити перед телекамерою про це –таємниця!

Головним критерієм у створенні громади, впевнений Олександр Олександрович, є саме спілкування з народом та роз’яснення всіх тонкощів та деталей об’єднання. Але застати його народу для спілкування насправді дуже важко. Весь в турботах і роз’їздах…

Об’єднати районний центр навіть із одним селом – це вже успішна громада, а от питання, як селам об’єднатися так, щоб вони стали успішною громадою без райцентру, залишається відкритим. До Новоукраїнки, до речі і раніше були адміністративно приєднані кілька напівзанедбаних сіл. Приклад «приєднання та успішності»  просто перед очима, і спробуй переконай тепер когось і приєднай ще до тої «успішності».

«У нас була тенденція до об’єднання «Один район – одна громада», але в такому випадку не потрібно робити децентралізацію, лише внести зміни до закону про місцеві державні адміністрації, де прописати, що голову РДА призначатиме Президент і все. І реформа на цьому закінчиться. Тому що, якщо «Один район – одна громада» в межах великого району, то змін ніяких не буде, зміниться лише вивіска на приміщенні адміністрації, яка стане об’єднаною громадою. Але є невеликі райони, де ця модель підходить, де є доступність до центру, де є нормальні умови сполучення. У кожному районі повинна проходити така форма децентралізації, яка б враховувала особливості місцевої інфраструктури, населення, іноді навіть історичні моменти.» – констатував три роки том, влітку 2017 року пан Корінний.

На думку Олександра Корінного, на кожну громаду чекає один із двох типів об’єднання – добровільний чи примусовий: «Є два типи об’єднання: перший – добровільний, другий – як у старому анекдоті: прийде батько й скаже, за кого виходити заміж. На жаль, другий тип буде продовженням старої системи влади.» За  цим принципом і додали громаді постановою Кабміну в 2020 році ще дві сільради.

А якщо вже говорити про об’єднання, то в першу чергу портібно дбати про людей та надання їм якісних послуг: «Спроможність громади – це не сільський голова з калькулятором, який рахує, скільки грошей в результаті об’єднання він отримає. Спроможність громади – це можливість надати якісні послуги у першу чергу в медицині та дошкільній освіті на тій території, яка ввійде в громаду,» – говорить міський голова. Слова вірні і правильні, але…

  В 2017 році Новоукраїнська ОТГ отримала субвенцію на розвиток громади в сумі 5 млн. грн., з них лише 1 млн. 700 тис. грн. було витрачено саме на об’єднання, а 3 млн. 300 тис. грн. були передані Новоукраїнському району.Більша частина коштів була передана району, тому що найбільш проблемні питання, які в той час існували в громаді, були вирішені. А на території сусідніх сільських рад району живуть такі ж люди, як і в нас. Можливо, завтра вони увійдуть до складу нашої громади, – зауважив Корінний.

  Сьогодні в Новоукраїнці створено комунікаційний майданчик,  за словами керівника, де б молодь могла реалізовувати свої ідеї – Центр розвитку ініціатив молоді. Приміщення відремонтували за рахунок міського бюджету, а багатофункціональні меблі, обладнання й техніку було придбано за кошти Агентства США з Міжнародного розвитку. Тут проходить навчання дітей, зокрема, їм розтлумачують, що означають такі поняття, як «децентралізація» та «влада». Також молодь вчать писати власні мікропроекти.

Це ті люди, які через кілька років прийдуть на вибори, і їх уже гречкою не обманеш, – стверджує Олександр Корінний. За цей час діти створили 6 проектів. Зокрема, два з них – «BASKEt» та «Портативна мобільна хімічна лабораторія» – наразі реалізовуються за підтримки Новоукраїнської міської ради, Цікаво з мотивацією створення в громаді тої лабораторії? В громаді практично відсутня промисловість, яка колись була ще за радянських часів: розтаскали- зруйнували, занапастили. Куди подітися «згенерованим юним хімікам»?

«Встановлення ультрасучасного баскетбольного майданчика з огорожею та потужним нічним освітленням буде поліфункціональним – його можна буде використовувати як баскетбольний або волейбольний майданчик, так і мініфутбольне та тенісне поле. Діти зазначили, що майданчик має бути з огорожею, тому що там будуть займатися візочники. Вони не зможуть постійно бігати за м’ячем. Також потрібно зробити так, щоб щити рухалися вгору-вниз, щоб люди в особливими потребами могли грати в баскетбол. І те, що ми сьогодні зробимо, я впевнений, сподобається людям, тому що вони цього хотіли,» – розповів очільник громади.

 Не маючи статусу об’єднаної територіальної громади, Новоукраїнка у 2016-му залучила додаткові кошти до місцевого бюджету – майже 1 млн. грн. За словами Олександра Корінного, якщо у минулому році бюджет міста складав лише 32 млн. грн., то у поточному, зі створенням об’єднаної територіальної громади, він зріс до 105 мільйонів. А це додаткові можливості для розвитку інфраструктури міста та реалізації інших важливих для громади соціальних проектів. Але ще, як кажуть у місті та громаді,  і для високих окладів чиновників громади.

Голова розповідає, що в першу чергу кошти витрачаються на ті проекти, які служитимуть кожному жителю громади – це пішохідні зони, освітлення, створення спортивних майданчиків та комфортних місць для відпочинку. Тому і є в місті демонстраційні тротуари на показ, навіть там , де мало хто ходить. Місто ж маленьке і малолюдне. Але є вже  що зараз голові ОТГ показати – нове і не затоптане.

Розповідати, про демонстраційний на запрошення журналістський десант влітку 2017 року,  та те що відбулося більше ніж за три роки можна ще багатенько. Обіцяного три роки тому багато, а що зроблено? Тоді просто говорилося ніби про новітні Нові Васюки у центрі Ураїни. А про зміни за три роки, термін коли обіцяного можна дочекатися, то вже нова окрема розповідь.

Максим Буцалюк

MIXADVERT

ютос