ХРЕСТИ НА ХОРТИЦІ

Початок жовтня, коли осінь оповилала своїми обіймами Запоріжжя, на Січі Національного заповідника «Хортиця» відбулося одразу кілька знакових подій.

Тут і відкриття Пластунівського куреня. І – освячення копії надбанного хреста з Підпільненської Січі для Суботова. І – відкриття виставки єдиного в Україні і Східній Європі Музею Хреста. Додаткові стовпчики для грунтування ідентичності. Хто ми є? Де наше коріння?

                                        

Історія – складна річ. Вони протирічива, іноді – фантазійна, іноді – кривава. Ми не знаємо її, але знати потрібно, інакше цю історію нам розкажуть. З півночі чи з півдня, або ще звідкись. Ось так і Хортиця, одне з місць сили. І сьогодні до цієї сили долучилися свідчення нашої етнічної історії, зашифоровані в хрестах – натільних і наперсних, прикрасах і оберегах, а ще – в язичницьких символах.

Майже 500 експонатів показують початок Русі, який через Велике князівство Литовське “дожив”, щонайменше, до Берестечка, а далі – трансформовувався вже в козацькі і післякозацькі особливості. Виставковий проект, присвячений українській Півночі, охоплює полян, сіверян і деревлян, на цій виставці показує Київщину й Житомирщину. Навесні наступного року гості Хортиці зможуть побачити Черенігівщину і другу частину знахідок з території Житомирської області.

Вже сьогодні виставка офіційно зустріла своїх перших відвідувачів. Її відкривали заступниця генерального директора Заповідника Тетяна Лисенко, завідувач відділом історії Олександр Мірущенко, а благословив цю справу настоятель Свято-Покровської церкви о. Діонісій.

          

 

Від генерального Директора Заповідника Максима Остапенка Віктору Векленку урочисто вручили подяку, від запорозького дослідника Максима Горішнього – частину скарбу … хрестів, а потім вже традиційна феєрична авторська екскурсія очільника Музею Хреста.

Отже в Національному заповіднику “Хортиця” з сьогоднішнього дня очікує виставка “Хрести України: Північ”, в Національному заповіднику “Софія Київська” ще пару тижнів діятиме нова виставка “Хрести України: Центр”, в Полтавському краєзнавчому музеї незабаром відкриється виставка “Хрести України: Надпоріжжя” і завжди радий відвідувачам Музей Хреста в етнопарку “Козацький хутір “Галушківка”

 

 

Богдан Діївський

MIXADVERT