СКАРБИ НАЦІЇ У СОФІЇ КИЇВСЬКІЙ

22 вересня, напередодні Воздвиження, під величними склепіннями Хлібні Національного заповідника «Софія Київська» своїх перших відвідувачів зустріла прем’єрна виставка єдиного в Україні і Східній Європі Музею Хреста. Виставка «Хрести України: Центр», присвячена Черкаській Кіровоградській і Полтавській областям. 1649 експонатів з понад 1700, підготовлених до виставок, і 14 інформаційних планшетів показали історію регіонів в хрестах.

 

Від Візантії і Хрещення Русі, через час Орди і Великого князівства Литовського до козацької доби і післякозацьких часів, хрестики й інші експонати висвітлюють історію через себе і своїх колишніх власників. Свідки належності до того чи іншого різновиду християнства, обереги і прикраси, відкриття і загадки – все це зможуть побачити кияни і гості столиці.

Святе до святого, історія до Історії – це вже третя виставка Музею Хреста в Національному заповіднику «Софія Київська», яка щедро ділиться вже понад тисячоліття знаннями про минуле і бере активну участь у побудові майбутнього. Перша виставка 2017 року була представлена огляду загальноукраїнського розмаїття і налічувала 1101 експонат. Друга висвітлювала спадщину півночі України – Київській, Чернігівській і Житомирській областям і складалася 1128 предметів. Тож ця – своєрідний рекорд.

 

 

Розбігаються очі – бо дуже важко сказати, від чого перехоплює подих. Чи від унікальної кам’яної ікони із святим Георгієм, чи від хрестика, виготовленого з монети, чи від глиняного хрестика де Ісус із козацькими вусами, чи від зразків наперсних хрестів українських священиків…

 

 

Це потрібно бачити, бо виставка демонструє справжні скарби нації, бо вони – не в золоті чи сріблі, а мовчазних доки що свідченнях етнічної історії українських земель.

Завдяки підтримці міського голови м. Дніпро Бориса Філатова, завдяки багаторічній науковій і музейній праці Віктора Векленка, завдяки щедрій гостинності керівництва і колективу Національного заповідника «Софія Київська» відвідувачі вперше зможуть побачити виставку, аналогів якій за кількістю, якістю і насиченістю експонатів немає в жодному музеї України.

Виставка діятиме до 22 жовтня.

Історія в хрестах.

Скарби нації свідчать.

 

 

Світлини Михайла Шуліки

MIXADVERT