Врятувати ЗАлК! – Костянтин Бриль

Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат – не знищений промгігант. Єдиний в Україні виробник первинного алюмінію з майже 100 літньою історією та найбільшою в Європі сировинною базою пережив чимало лиха. І нины запорізькі фахівці СБУ повідомили про підозру членам організованого злочинного угруповання. Вони підозрюються у знищенні «ЗАлК» в інтересах РФ.

Якщо згадати, ще у березні 2001 року Уряд України прийняв рішення про продаж ще 50% акцій підприємства, які перебували у державній власності. Пакет акцій ЗАлК був проданий компанії ЗАТ «АвтоВАЗ-Інвест». З умовою, що компанія-покупець погасить борг комбінату перед Державним експортно-імпортним банком України за кредитною угодою на суму понад 75 мільйонів доларів. Загальні інвестиційні зобов’язання складали близько 200 мільйонів доларів. Однак покупець умови не виконав.

Правозахисники наголошують: кошти ніби то інвестувались, але досить дивним чином. Російський власник сам у себе брав кредити для українського заводу і виводив їх за кордон, аби виконати свої ж інвестиційні зобов’язання. І звітував про їх виконання. Утім, кошти в комбінат не вкладав. Більш того з часом Кіпрські компанії, що ніби то кредитували ЗАлК, намагалися через суди повернути кошти свого власника – російської компанії РУСАЛ. Тим часом комбінат працював на знос. Так у 2007 році на комбінаті вироблено 113 тисяч тонн первинного алюмінію і 265 тисяч тонн глинозему… А далі ціна на алюміній на світовому ринку почала падати. Ціни на електроенергію навпаки – зросли. Тож новим власникам стало невигідно навіть «вичавлювати останнє» із виробництва. – зазначив у ФБ Голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль.

Протягом наступних років ЗАлК кілька разів змінював власників, до слова російських. Разом із комбінатом нові господарі перебирали на себе інвестиційні умови приватизації. Які чомусь не виконувались. Результатом такого «господарювання» стала повна зупинка виробництва: з 2009 року – глиноземного; з 2011 – електролізного. Російська компанія РУСАЛ, яка донедавна володіла ЗАлКом, допомогла комбінату набути понад 5 мільярдів боргів. Раніше тут працювало 6 500 людей. Всі вони опинились обабіч життя.

З 2010 року Україна тинялася по судах, намагаючись повернути підприємство в державну власність. Тільки в 2015 році, коли спецкомісія Верховної Ради України з питань приватизації взяла під контроль питання ЗАлКу, за рішенням Генеральної прокуратури України контрольний пакет акцій підприємства (68,01% від загальної кількості) повернувся в державну власність України і був переданий в управління Фонду державного майна України.

Але і тут горе-господарі не зупинились зі своїми руйнівними планами. У червні 2015 року (вже після рішення суду) СБУ запобігла незаконній спробі демонтажу і вивозу в Росію обладнання. Нажаль і до цього колишній власник встиг чимало: з грудня 2014 року по червень 2015 року з комбінату було вивезено майна на більш ніж 100 мільйонів гривень. Для прикладу: алюміній, який на прийманні кольорових металів коштував 50 гривень, вивозився у залишковій вартості по 2-5 гривень за кілограм. Держфінінспекція Запорізької області дійшла висновку, що колишні власники ВАТ «ЗАлК» спеціально намагалися знищити підприємство.

За висновками експертів, у результаті злочинних дій державі завдано збитки на суму понад тридцять дев’ять мільйонів доларів США та понад сто мільйонів гривень. Наразі слідчими Служби безпеки України за результатами розслідування кримінального провадження оголошено про підозру дев’яти членам організованого угруповання у скоєні злочинів. Один із фігурантів справи утримується під вартою, колишній директор заводу під особистим зобов’язанням, серед підозрюваних троє громадян Росії. Слідство триває.-написав на своїй сторінці Костянтин Бриль

Власне запоріжці не забули про важливість комбінату. У 2016 році, після простою обладнання, ЗАлК відновив випуск алюмінієвої катанки. Вірю: ми подолаємо агресора як у виробництві, так і на Сході України!

MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply