Коломойський і вибори. На що сподівається “За майбутнє” і при чому тут Kroll

Не виключено, що прив’язкою партії “За майбутнє” до Коломойського займуться і “слуги народу” — щоб таким чином самим відхреститися від героя розслідування Kroll

З'їзд партії "За майбутнє" / скріншот facebook.com
З’їзд партії “За майбутнє” / скріншот facebook.com

Політичний проект Коломойського

27 серпня своє передвиборний з’їзд провела партія «За майбутнє». Вона хвалиться, що у неї є в Верховній Раді власна депутатська група, в яку входять 24 мажоритарника. І що населення цих 24 округів — це вже 15% електорату.

Реально «За майбутнє» може отримати більш-менш пристойний результат на Волині — партію очолює екс-глава Волинської облради Ігор Палиця. У парламентській групі «За майбутнє» складаються четверо нардепів від Волині — сам Палиця, а також Ігор Гузь, Степан Івахів, Ірина Констанкевич. На пост мера Луцька від партії буде балотуватися депутат Луцької міськради Ігор Поліщук, який раніше працював у благодійному фонді Палиці «Тільки разом».

Ігор Палиця відомий як давній партнер Ігоря Коломойського в бізнесі і в політиці. І не секрет, що зараз «За майбутнє» — це головний політичний проект Коломойського, тим більше що обидва своїх попередніх проекту, «Укріп» («Українське об’єднання патріотів») і «Відродження», Коломойський законсервував. І він, безсумнівно, хотів би поширити вплив «За майбутнє» на всю Україну.

Палиця вже оголосив, що його партія буде висувати власних кандидатів на посади мерів не тільки в Луцьку, а й в Києві, Білій Церкві, Запоріжжі, Одесі, Полтаві, Рівному. Зокрема, в столиці проти Віталія Кличка «За майбутнє» висуне Сергія Гусовського — нинішнього депутата Київради від партії «Самопоміч».

Серйозні плани Коломойський має на Київщині. У липні в Київській облраді була створена група «За майбутнє» з десяти депутатів. Її уповноваженим представником став віце-спікер облради Ярослав Добрянський. Кажуть, що створення групи ініціював екс-парламентарій і колишній перший заступник голови ОДА Ярослав Москаленко, який очолив регіональну організацію «За майбутнє» і отримає перший номер в списку цієї політсили на виборах до облради. Відзначимо, що обласну організацію партії «Слуга народу» очолює нардеп Олександр Дубинський, що вважається агентом впливу Коломойського. Москаленко і Дубинський зараз діють в тісній спайці. І якщо раптом трапиться, що партії «За майбутнє» та «Слуга народу» отримають в облраді більшість мандатів, то фактично Київщина перейде під контроль Коломойського.

Відзначимо також ще кілька областей, де «За майбутнє» має певні позиції і шанси. Житомирську обласну парторганізацію в липні очолив Віктор Развадовський, який чотири рази обирався нардепом від цієї області. Кажуть, він претендує на те, щоб очолити облраду, і вже веде про це переговори. На Прикарпатті команду «За майбутнє» очолив засновник гірськолижного курорту «Буковель», екс-нардеп Олександр Шевченко, давно відомий як виразник інтересів Коломойського. 25 серпня про своє приєднання до партії «За майбутнє» заявив мер Черкас Анатолій Бондаренко на спільній прес-конференції з нардепом від Черкащини, членом групи «За майбутнє» Антоном Яценком.

Що ж стосується Дніпра — рідного міста Коломойського, то там олігарх розраховував провести на посаду мера нинішнього нардепа Максима Бужанського. Очікувалося, що його кандидатуру висуне партія «Слуга народу». Проте 26 серпня стало відомо, що на пост мера Дніпра від «Слуги народу» буде висунутий головний лікар обласної лікарні ім. Мечникова Сергій Риженко. Виставляти когось проти нього Коломойський, мабуть, не захоче, бо для нього зараз головне в Дніпрі — прибрати з поста мера Бориса Філатова, який посварився з олігархом давно і міцно.

Взагалі у всіх містах і областях, де «За майбутнє» подолає 5%-ний бар’єр і зможе створити власні фракції, ця партія навряд чи буде йти на якусь фронду з «слугами народу». Навпаки, «За майбутнє» буде намагатися підставити їм плече при формуванні коаліцій і завдяки цьому отримати свій шматок впливу.

А в передвиборній кампанії партія має намір експлуатувати гасло економічного прагматизму. «Саме це допоможе створити робочі місця і наповнити бюджети», — запевняє Палиця.

Відхреститися від олігарха

Всі ці плани будуть намагатися максимально зіпсувати — як на рівні Верховної Ради, так і в регіонах. Зокрема, в парламенті з самого початку осінньої сесії будуть робитися спроби створити тимчасову слідчу комісію з метою розслідувати схеми виведення коштів з Приватбанку. Про це заявив нардеп з «Європейської солідарності» Михайло Бондар. Мова про факти, оприлюднені в ЗМІ з посиланням на розслідування американської компанії Kroll.

В кінці липня американські видання Chicago morning star і The Page розповіли, що Коломойський і його партнери під час націоналізації Приватбанку виводили з нього кошти. Їх схему розкрив Kroll.

26 серпня «Слідство.Інфо» повідомило, що у нього є в розпорядженні секретний звіт Kroll, що містить інформацію про те, як виводилися гроші з Приватбанку і що купували на ці гроші Коломойський і його партнери. Про це «Слідство.Інфо» зняло 52-хвилинний фільм «Зірвати банк» — очевидно, щоб ця інформація легко сприймалася телеаудиторією.

«Часто у своїй діяльності до націоналізації в 2016 році Приватбанк вдавався до кредитування пов’язаних осіб. Частка таких кредитів — де гроші отримували люди, які мають з бенефіціарами банку спільний бізнес, — в банку досягала 97%, при нормі в 25%. Ігор Коломойський на це запевняв, що всі ці кредити підтверджені заставами: мовляв, в разі чого банк реалізує заставлене майно і отримає більшу вигоду, ніж дав позичальникові грошей. На ділі ж реальна вартість цього майна виявлялася в рази менше оціночної. Іноді застави стосувалися навіть не майна, а права на отримання товару, якого ще навіть не існує. Виведені через систему пов’язаних компаній і осіб гроші пізніше осідали, наприклад, в компаніях групи Optima, яка займалася нерухомістю в США. Також Kroll шукав майно екс-власників Приватбанку. Детективам вдалося знайти кілька об’єктів», — переказує зміст свого фільму« Слідство.Інфо».

У недоброзичливців Коломойського зараз два завдання. По-перше, міцніше зв’язати в свідомості виборців партію «За майбутнє» з олігархом. І, по-друге, сильніше розкрутити фільм «Зірвати банк» і взагалі весь скандал навколо Коломойського, Приватбанку і розслідування Kroll.

Можна припустити, що «За майбутнє» на чолі з Палицею постарається дистанціюватися від надто скандального олігарха. Але не виключено, що прив’язкою партії «За майбутнє» до Коломойського займуться і «слуги народу» — щоб таким чином самим відхреститися від героя розслідування Kroll. Мовляв, у нас немає нічого спільного з Коломойським, його політпроект — це не ми, а «За майбутнє».

Але проблема «слуг народу» в тому, що їм відмежуватися від олігарха буде зовсім не просто. Так, на Дніпропетровщині очікується, що серед висуванців партії «Слуга народу» до місцевих рад половину (якщо не більше) складуть саме люди Коломойського. До речі, вже оголошено, що список «слуг народу» в Дніпропетровську облраду очолить нинішній глава облради Святослав Олійник. А він має імідж на 100% людини Коломойського.

 

MIXADVERT