“Хороший коронавірус” і “погана ЦВК”. Чи наважиться Зеленський на скасування виборів

Щоб відкласти місцеві вибори на невизначений термін під приводом боротьби з коронавірусом, необхідно вводити надзвичайний стан

Володимир Зеленський/Офіс президента

Банкова впевнено йде до того, щоб зірвати місцеві вибори, призначені на 25 жовтня. Чи будуть ці плани реалізовані — це поки ще не цілком ясно. Але вже зараз створюються можливості для скасування виборів. Цьому можуть допомогти два механізми: коронавірусна паніка і оновлення Центрвиборчкому.

«Хороший коронавірус»

Про можливе перенесення виборів до місцевих органів влади через спалах коронавіруса заявив 16 серпня заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар Віктор Ляшко в ефірі телеканалу «Україна 24». «Зазвичай жовтень — це місяць початку сезону захворювань на грип та ГРВІ, але рік від року по-різному починається — чи буде це жовтень, або листопад, на жаль, ми чітко прогнозувати не будемо. Все буде видно на початку жовтня, в середині жовтня», — сказав він.

Динаміка числа виявлених випадків інфікування коронавірусом дозволяє Банковій впевнено розраховувати на те, що цей аргумент при бажанні можна буде задіяти в обгрунтування зриву виборів. Якщо взяти офіційні дані за останні п’ять тижнів, то побачимо, що кількість фіксованих за тиждень нових випадків зараження подвоїлася. Протягом 7-13 липня було оголошено 5090 нових випадків, 14-20 липня — 5360 (зростання на 5,3%), 21-27 липня — 6163 (зростання на 15%), з 28 липня по 3 серпня — 7502 (зростання на 21,7%), 4-10 серпня — 8799 (зростання на 17,3%), 11-17 серпня — 10863 (зростання на 23,5%).

При цьому протягом останніх трьох тижнів спостерігалося зростання приблизно на 20% щотижня. Якщо ці темпи збережуться й надалі, то за передостанній передвиборний тиждень (маються на увазі дані, які будуть оголошені 13-19 жовтня) число нових випадків перевищить 56 тис., тобто по 8 тис. на день (зараз поки ще менше 2 тис. на день). Якщо ж до цих цифр розігнати коронавірусну паніку, то перенесення виборів «до повної перемоги над пандемією» може бути сприйняте суспільством з розумінням і схваленням — принаймні, на це можуть сподіватися на Банковій.

«Погана ЦВК»

Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко заявив «Українській правді»: «Можу підтвердити, що від людей, наближених до Офісу президента, мені надходила рекомендація про моє звільнення за власним бажанням і звільнення ще чотирьох членів комісії. З натяками про можливі негативні наслідки в разі відмови. Можливо, я помиляюся і щось неправильно зрозумів. Але якщо найближчим часом будуть робитися спроби порушити якісь необґрунтовані кримінальні провадження, будуть прийматися інші форми переслідування або організовуватися інформаційні кампанії — тоді все стане на свої місця». Діденко також підкреслив, що «безпідставне звільнення всього складу або окремих членів ЦВК, особливо напередодні виборів, навіть звільнення за власним бажанням — це серйозна загроза для незалежності органу, для іміджу нашої держави, для репутації влади».

Тут є два аспекти: юридичний і політичний. Юридичний полягає в тому, то взагалі-то така заява голови ЦВК має автоматично приводити до порушення кримінального провадження за фактом тиску на ЦВК. До того ж вимагати розслідування тиску на ЦВК можуть нардепи, посилаючись на публічну заяву Діденка про тиск на нього і ще чотирьох членів ЦВК з боку Офісу президента. Згідно зі статтею 157 Кримінального кодексу незаконне втручання службової особи в діяльність виборчої комісії або члена виборчої комісії з використанням службового становища з метою впливу на їхні дії або рішення карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін 5 років.

Політичний аспект полягає в тому, що все це відбувається на тлі подій у Білорусі, де народ уже другий тиждень протестує проти фальсифікації результатів виборів. І Зеленський стараннями керівника свого Офісу Єрмака виглядає як аналог Лукашенка.

Опальний «слуга народу» Гео Лерос (нагадаємо, він впав у немилість Зеленського після оприлюднення записів, які компрометують Єрмака і його брата) повідомив: «Уже вся фракція в курсі, що Єрмак доручив своєму заступнику загрожувати голові ЦВК кримінальними справами, щоб останній пішов у відставку. Розуміючи, що рейтинг пікірує на дно, з’явився реальний план фальсифікацій. Слава Лукашенка не дає Єрмаку спокою. Він Зеленському любить його ставити в приклад, звідси ці нав’язливі ідеї, щоб президент публічно вичитував чиновників і ставив жорсткі ультиматуми».

До речі, об’єктивних причин для відставки Діденка і всієї ЦВК немає. Тим більше, що ЦВК убезпечилась від можливого звинувачення в зриві виборів до районних рад і 14 серпня таки призначила їх.

За відомостями з різних джерел, претензія Банковій до Діденка і ще чотирьох членів ЦВК полягає в тому, що вони своїм потраплянням до складу ЦВК зобов’язані Андрію Богдану — попередникові Єрмака на посаді керівника Офісу президента. І що ця п’ятірка непідконтрольна Зеленському, хоча формально представляє «слуг народу». Якщо Банкова не доб’ється від цих п’ятьох, щоб вони подали заяви про звільнення за власним бажанням, вона може спробувати організувати дострокове припинення повноважень всього складу ЦВК. Згідно із законом про ЦВК для прийняття такого рішення потрібно 300 голосів нардепів. Зараз це практично нереально. Але не так вже нереально послабити норми закону. Тобто спочатку «слуги народу» можуть змінити закон про ЦВК, а потім звільнити кількох або всіх членів ЦВК.

Три варіанти

Є три варіанти подальшого розвитку подій. Кожен з них має, з точки зору Банкової, свої плюси. І на якому варіанті зупиниться Зеленський — ще не ясно.

Перший варіант — провести місцеві вибори, як і належить, 25 жовтня. Тут плюс в тому, що чим раніше вибори, тим менше ганьби. Можливо, до 25 жовтня рейтинги Зеленського і його партії «Слуга народу» впадуть ще не настільки сильно, щоб це привело до електоральної катастрофи. Та й спроби Офісу президента переформатувати ЦВК говорять скоріше про те, що він збирається все-таки провести вибори і забезпечити на них максимальний результат «слуг народу».

Другий варіант, протилежний першому, це відкласти місцеві вибори на невизначений термін під приводом необхідності боротьби з поширенням коронавіруса. Тут плюси вимальовуються тільки в тому випадку, якщо одночасно вводити надзвичайний стан — а це все одно потрібно буде зробити, щоб обгрунтувати перенесення виборів. Режим надзвичайного стану — це чудовий спосіб робити все, що хочеться, і до того ж безкарно. Зокрема, можна буде повністю нівелювати вплив місцевих рад і мерів міст. Іншими словами, цей варіант пропонує просто обнулити місцеве самоврядування на невизначений термін, замість того, щоб намагатися чесно перемогти на місцевих виборах.

Між цими варіантами є як би проміжний, хоча насправді він самий підступний. Це — скасувати місцеві вибори в західних і північно-західних регіонах (Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області та Київ). Ці регіони відрізняються найвищими цифрами зараження коронавірусом на 100 тис. населення. І, за вдалим для Банкової збігом обставин, саме в цих регіонах найбільш сильні (і за останні місяці особливо зміцнилися) позиції Петра Порошенка і його партії «Європейська солідарність».

Якщо скасувати місцеві вибори в цих регіонах, то «слуги народу» зможуть спокійно проводити виборчу кампанію в інших областях під гаслами на кшталт «яка різниця» або «за мир і дружбу з Росією», сподіваючись, що це допоможе їм домогтися там максимального результату. А вибори в західних і північно-західних регіонах можна буде провести через півроку, тобто наступної весни. І на тих виборах «слуги народу» зможуть вже змінити платівку і підняти патріотичні гасла в розрахунку, знову ж таки, що це дозволить їм зібрати максимальний електоральний урожай.

Можливість перейти до цього варіанту у Зеленського буде аж до останнього тижня перед виборами. І всі результати соцопитувань, як і всі дані про поширення пандемії, будуть вивчатися на Банковій саме під цим кутом зору — який варіант вигідніший. Хоча, звичайно, якщо Єрмак і Зеленський переконають один одного в тому, що вони придумали саму виграшну комбінацію, — це ще не означає, що все так і буде. Результат може вийти зовсім інший.

 

MIXADVERT