Олег Березюк: Дискутуючи з М.Саакашвілі про судову реформу

Голова виконавчого комітету Національноі ради реформ при Президентові України Міхеіл Саакашвілі запропонував концепцію «всеосяжної фундаментальної судової реформи».
Насправді цей витвір важко назвати концепцією, оскільки в ньому є лише набір окремих тез, що не мають належного політико-правового і логічного обґрунтування.

На перший погляд, запропонована Саакашвілі реформа має благородну мету –
«…поміняти судову систему і дати справедливість українському народу».
Далі в цьому документі Міхеіл Саакашвілі намагається пояснити чому в Україні не завершилась судова реформа.

«Сама система зсередини себе не поміняє, у них розставлені люди скрізь, і в Верховній Раді, і на різних рівнях в Адміністрації Президента, і в уряді, і в інших місцях»- стверджує Саакашвілі і відразу запевняє, що «ми обов’язково прорвемо цю прірву, і в Україні обов‘язково відбудеться вичерпна судова реформа, НАВІТЬ якщо для цього потрібно буде використати інструменти ПРЯМОЇ ДЕМОКРАТІЇ.
Із задекларованого стає зрозумілим якими саме методами батоно Саакашвілі збирається досягати поставленої мети.
Очевидно, що він буде намагатись з допомогою ЗМІ сформувати в суспільстві негативну громадську думку про суди і суддів, що в майбутньому дасть йому можливість, використовуючи такий інструмент, як всенародний референдум і остаточно зруйнувати нинішню судову систему.
Тепер подивимось, що пропонує нам Саакашвілі по суті.
Теза перша. «Ліквідувати множинність існуючих органів контролю над судовою системою (ВРП, ВККС, ДСА) і створити «єдиний орган нагляду за ефективністю судової системи».
З першою частиною цієї тези можна погодитись. Дійсно ВРП, ВККС і ДСА працюють неефективно і тут дійсно потрібно проводити реформи.
Але друга її частина є абсолютно неприйнятною, оскільки створити «єдиний орган нагляду за ефективністю судової системи» неможливо без порушення Конституції України і принципу розподілу влади на законодавчу, виконавчу і судову, де усі три гілки влади є рівними і незалежними одна від одної.
Створення запропонованого Саакашвілі органу призведе до остаточного знищення незалежності судовоі гілки влади і збільшення на неї корупційних впливів з боку олігархів і недобросовісних політиків.
Якщо йти за запропонованою Саакашвілі логікою, то у нас потрібно створювати ще якісь «єдині органи нагляду» за ефективністю діяльності Верховної Ради І Президента України.
Це також неможливо зробити в межах існуючої політико-правовоі системи України, оскільки давати оцінку діяльності вищих органів державної влади може лише народ, як єдине джерело влади, шляхом виборів і референдумів.

У нинішній ситуації нам потрібно проводити реформу, яка буде сприяти забезпеченню реальної самостійності і незалежності судової гілки влади, і лише тоді можна буде розраховувати на запровадження в Україні справедливого суду і зменшення на нього впливів з боку інших гілок влади і особливо корумпованих політиків і переважної більшості повністю залежних від олігархів ЗМІ.
Далі у тексті запропонованої Міхеілом Саакашвілі «концепції» судовоі реформи є ще 8 тез, які також вимагають аналізу і більш детального висвітлення, але про них йтиметься уже в наступних публікаціях.
Олег Березюк,
директор Інституту глобальної політики і права

MIXADVERT

ютос