У якому місті найдорожча комуналка?

У якому місті України найбільша комуналка?

Усіх турбує розмір оплати за комунальні послуги. Споживачам також цікаво, хто і чому платить дорожче: я або сусід? Скільки доведеться платити, переїхавши до іншого міста? Чи впливає на тарифи географічне розташування?

На жаль в Україні практично немає офіційних та актуальних даних, в яких регіонах комуналка дорожча, тому видання Liga.Бізнес підрахувало вартість ЖК-послуг і склало умовний рейтинг міст, спираючись на затверджені місячні норми споживання.

Сумарна вартість комуналки розраховувалася за допомогою затверджених Кабінетом міністрів норм споживання, які застосовуються, якщо у споживача відсутні лічильники.

Місячні норми детально розписані в постанові КМУ №409 — на одну людину на місяць налічується 2 кубометри холодної води, 1,6 кубів гарячої і 3,6 кубометрів водовідведення. Також, одній людині в сім’ї на місяць належить 3,3 кубів газу і 70 кВт⋅год електроенергії.

Якщо у квартирі прописана більш ніж одна людина – плюс кВт⋅год електроенергії за кожного додаткового члена сім’ї. Єдине правило: загальний розрахунок не повинен перевищувати кВт⋅год.

Утримання будинку та тариф на тепло розраховується за простою методикою: встановлений регулятором або місцевою владою тариф множиться на метраж квартири. Якщо ж у домогосподарства є лічильник на тепло – сума платіжки залежить від споживання.

Використовуючи цю методологію, видання розрахувало нормативні витрати на комунальні послуги однієї сім’ї з трьох чоловік, які проживають у квартирі на 50 квадратів. В квартирі є всі зручності: гаряча/холодна вода, тепло, електроенергія і газ. Єдиний “мінус” — відсутні лічильники.

Реальні цифри вочевидь відрізнятимуться від отриманих результатів, оскільки у кожного домогосподарства завдяки лічильникам визначається індивідуальне споживання, але все ж рейтинг можна назвати показовим.

У якому місті України найбільша комуналка?

За отриманими результатами можна простежити, в якому місті України сукупні тарифи на комуналку найвищі, а де вони нижчі. Як правило, в різних містах зберігається пропорція вартості послуг за лічильником і за нормативами, наприклад:

  • у Києві за опалення без лічильника треба платити 38,5 грн за кв. м, з лічильником – 1 654,4 грн за Гкал;
  • у Черкасах – 38,4 грн за кв. м та 1 606 грн за Гкал;
  • у Львові – 32,2 грн за кв. м та 1 468,1 грн за Гкал.

У кожного міста різні тарифи на комунальні послуги: все залежить від безлічі факторів, включаючи стан інфраструктури, щільності населення і його розташування.

Виняток — вартість електроенергії і ціна на газ, які для населення підпадають під пільгову категорію.

Наприклад, 1 кВт⋅год електроенергії, згідно з постановою НКРЕКП, для домогосподарства коштує 90 копійок, якщо місячне споживання не перевищує 100 кВт⋅год. Для тих, хто споживає більше – 1 кВт⋅год обходиться в 1,7 грн.

Природний газ, як підрахували у Нафтогазі, в січні коштував 5,9 грн/кубометр, але з урахуванням тарифу на розподіл його вартість в різних регіонах відрізнялася. Наприклад, у Києві, середній встановлений тариф (коефіцієнт) на розподіл найменший — 0,34 грн/кубометр (з ПДВ), а в Миколаєві найбільший — 1,31 грн.

Фактичний платіж за розподіл газу визначали за спеціальною формулою його розрахунку.

Решта тарифів кардинально різняться. За даними Мінрегіону, в Києві один куб холодної води коштує майже 23 грн, тоді як у Кропивницькому – понад 37 грн. Гаряча вода в столиці обходиться в 107,4 грн (якщо в квартирі є сушарка для рушників), а, наприклад, в Луцьку – 118,7 грн/кубометр.

Відрізняється і плата за утримання будинків. Середній тариф у Києві, згідно з інформацією міністерства, — 5,8 грн за квадратний метр. Обслуговування того ж квадратного метру в Дніпропетровську коштує 6,94 грн.

Найбільша стаття витрат — опалення. У столиці один Гкал тепла (якщо з лічильником) коштує 1654,4 грн, а але в тому ж Кропивницькому — більш ніж 2137 грн. Якщо ж лічильника немає — споживачеві доведеться платити за тепло в залежності від метражу квартири: для киянина тариф за один квадратний метр — 38,5 грн, для жителя Кропивницького — 55,7 грн.

У підсумку, лідером рейтингу став Дніпро. З урахуванням усіх платежів, сім’я з трьох чоловік, які проживають цьому місті в будинку без лічильників, може заплатити за комуналку 3 466 грн.

Друге місце – за Кропивницьким, де без тарифу на утримання будинку і постачання гарячої води, фінальний платіж – 3 379,13 грн. Третю позицію зайняли Суми – 3 350 грн.

найдорожча комуналка в Дніпрі

У топ-10 також входять: Рівне (3 335 грн), Луцьк (3 266 грн), Тернопіль (3 288 грн), Чернігів (3 242 грн), Київ (3 145 грн), Маріуполь (3 040 грн), а також Харків (3 035 грн) та Миколаїв (3 018 грн).

Замикає список рейтингу Ужгород, де без тарифу за опалення і постачання гарячої води, комуналка – 854,5 грн. Перед ним розташувалися Чернівці — 1840,8 грн (без платежу за утримання будинку та постачання гарячої води) і Херсон — 2331,9 грн (без тарифу на тепло і постачання гарячої води).

При цьому останнє місце Ужгорода не можна назвати справедливим. Згідно інформації від місцевих жителів, в зимовий період сумарна платіжка коливається від 1 500 до 2 000 грн. Причина – рахунки за газ і електроенергію, так як централізоване опалення та гаряче водопостачання замінюють бойлери та котли.

Нагадаємо, Мінрегіон планує, що з 2021 року всі тарифи на ЖКГ буде встановлювати місцева влада:

MIXADVERT