Що «пророкують» світовій економіці?

Думки про те, наскільки сповільниться зростання глобальної економіки, дуже різняться. Одним з перших переглянуло свій прогноз рейтингове агентство Moody’s. Наприкінці лютого його аналітики знизили прогноз зростання ВВП країн «Великої двадцятки» (G20) у 2020 році з 2,6 до 2,4%

Дослідження американського Інституту міжнародних фінансів (IIF) ще песимістичніше. За оцінками IIF, глобальна економіка у 2020 році зросте максимум на 1%, що стане найгіршим результатом після кризи 2007–2008 років. У Китаї, який став джерелом вірусу, зростання ВВП сповільниться до 4% замість очікуваних раніше 5,9%.

Як розвивається криза?

Консалтингова компанія McKinsey & Company окреслила три сценарії розвитку кризи. Найм’якший варіант – це ліквідація спалахів коронавірусу до ІІ кварталу 2020 року. В цьому випадку глобальний ВВП замість 2,5% зросте десь на 2%. Якщо пандемію не вдасться побороти протягом першого півріччя, зростання світової економіки не перевищить 1,5%. У разі затяжної пандемії і розростання хвороби протягом ІІ–ІІІ  кварталів може відбутися падіння глобального ВВП на 1,5%.

Торговельне протистояння між Китаєм і США, вихід Великобританії зі складу Європейського Союзу, нафтовий конфлікт на Аравійському півострові – це геть не повний список чинників, які істотно послабили економіку найбільших країн планети напередодні 2020 року. А пандемія COVID-19 стала, по суті, тим самим «чорним лебедем», який впевнено підштовхує світ до кризи.

Причому не такий страшний сам вірус, як ті кроки, що змушене вживати людство для захисту від нього. Починаючи з припинення роботи великих підприємств і закриття повітряних коридорів з іншими країнами і закінчуючи обмежувальними заходами для малого і середнього бізнесу (насамперед торгівлі, сфери послуг) і припиненням внутрішнього транспортного сполучення.

Наприклад, промислове виробництво Китаю за січень – лютий 2020 року порівняно з аналогічним періодом 2019 року впало на 13,5%, роздрібні продажі просіли на 20,5%, обсяг інвестицій скоротився на 24,5%, а безробіття зросло до 6,2%.

Підраховують збитки й інші країни. Євросоюз, за ​​деякими оцінками, буде змушений витратити на ліквідацію наслідків епідемії близько 320 млрд євро. І то за умови, що захворюваність вже у квітні піде на спад. А банківська система Євросоюзу в 2020 році може втратити 30 млрд євро прибутку.

Неминуче постраждають туризм і авіація. Ці дві галузі, напевно, стануть головними «жертвами» коронавірусу. За оцінками Всесвітньої ради з туризму та подорожей (WTTC), втрати світової туріндустрії у 2020 році можуть досягти $22 млрд. При цьому ринок туристичних послуг позбудеться 50 млн робочих місць і скоротиться за рік на 25%. Міжнародна асоціація повітряного транспорту IATA очікує, що авіакомпанії втратять близько $113 млрд.

Чим це все загрожує Україні?

Прогнози невтішні. Рейтингове агентство S&P Global Ratings вже відреагувало на події і знизило прогноз зростання ВВП України у 2020 році з 3 до 2,5%. Bank of America вважає, що економіка нашої країни за 2020 рік зросте не більше ніж на 1,2%. Хоча в попередньому прогнозі BofA фігурувала цифра 3,5%.

Втім, у нас є шанси пережити кризу, що насувається, з не надто критичними наслідками. Верховна Рада ухвалила перше для цього рішення. Парламент 17 березня підтримав законопроекти №3219 і №3220, норми яких характеризують карантин як форс-мажор, тимчасово вводять заборону на перевірки бізнесу, звільняють бізнес від штрафів за порушення податкового законодавства та за несвоєчасне подання звітності. Також на два місяці (березень і квітень) підприємці та самозайняті особи звільнені від сплати ЄСВ, усі фізособи і юрособи – від сплати податку на нерухомість і землю.

Але цього критично мало. Достатньо поглянути, що робить Європа. Єврокомісія вже заявила про готовність виділити 25 млрд євро на боротьбу з наслідками епідемії. Про 45 млрд євро підтримки підприємствам повідомила Франція.

Як інші країни підтримують бізнес?

Багато держав вводять для підприємців податкові пільги і суттєво знижують ставки окремих податків. Про такі заходи повідомили Італія, Німеччина, Нідерланди, Данія, Великобританія і США. Данія дає бізнесу відстрочку зі сплати ПДВ. Великобританія на рік звільнила від сплати податку на нерухомість ритейлерів, підприємства сфери розваг і туризму. А також вивчає можливість зниження ставки ПДВ. Міністерство економіки Латвії пропонує ввести в країні податкові канікули для бізнесу на термін до одного року.

До того ж багато держав переглядають грошову політику і розширюють кредитну підтримку. Франція має намір надати держгарантії за кредитами малим та середнім підприємствам у розмірі 300 млрд євро. Центральний банк Фінляндії скерує на пільгове кредитування бізнесу 500 млн євро, а уряд Норвегії забезпечить держгарантії на суму понад 860 млн євро. Банк Англії на початку березня знизив базову процентну ставку утричі – до 0,25% річних, і повідомив про запуск програми з надання пільгових кредитів малому і середньому бізнесу.

Навіщо це потрібно?

Податкові поступки і кредитні інструменти дозволять не лише пом’якшити удар по бізнесу, але і стануть стимулом для подальших інвестицій, коли пандемія буде позаду. Фактично, Європа і США вже зараз закладають фундамент для відновлення економіки, тоді як українська влада лише відстрочила фіскальний удар по підприємцях і відправила їх на короткі податкові канікули. Але їм не запропонували ефективних компенсаторів недоотриманого прибутку.

З іншого боку, пандемія – це своєрідний сигнал бізнесу, що слід переглянути багато внутрішніх процесів, аби забезпечити гнучкість у форс-мажорних ситуаціях, зробити акцент на повноцінному розвиту онлайн-складової та діджиталізації. Причому це стосується не лише  взаємин B2C, а й B2B.

Іншими словами, головне завдання будь-якої компанії – забезпечити прийняття управлінських рішень і делегування повноважень у дистанційному режимі. І в цьому плані бізнес, що має сильну онлайн-складову, виграватиме у тих, хто консервативний і звик працювати офлайн. Отже, зараз саме час для розвороту, який дозволить не тільки пережити кризу, а й отримати переваги перед конкурентами на довгій дистанції.

https://mind.ua

 

MIXADVERT

цікаве