Владислав Мороко – згадати курені Вільного козацтва

Чергове засідання науково-редакційної групи проекту «Місця пам’яті Української революції» відбулося у м. Вільнянськ та було присвячене вшануванню подвигу учасників вільнокозацького руху.

Як розповів доктор історичних наук Володимир Бондаренко, у 1917 році в Олександрівську та навколишніх населених пунктах почали створюватися курені Вільного козацтва, що боролися за державну самостійність України. У Софіївці незалежність підтримали представники інтелігенції та частина залізничних робітників.

Загарбників зустріли кілька загонів вільних козаків загальною чисельністю до 200-300 осіб під командуванням Михайла Крохмаля. Окупантам дали гідну відсіч, обидві сторони використовували артилерію, бронепотяги та авіацію. На два тижні було зупинено наступ окупаційних військ на Олександрівськ. Був і сумний досвід – українці, жителі сусідніх сіл змушені були воювати проти один одного у лавах Вільного козацтва та селянської армії Махна, який на той момент став на бік більшовиків.

За словами директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислава Мороко, протягом багатьох років комуністичний режим знищував будь-яку згадку про опір московській окупації.

– Наша мета – розповісти людям правду про Українську революцію 1917-1921 років, про наших земляків, які вірили в Україну та билися за неї із переважаючими силами ворога. Їх подвиг сьогодні надихає наших захисників у зоні проведення Антитерористичної операції, – наголосив посадовець.

Разом із міським головою Наталією Мусієнко члени групи побували на залізничній станції «Вільнянськ». На жаль, відомостей про точне місце боїв не збереглося. Найближчим часом на вокзалі встановлять інформаційну дошку. Також суттєве оновлення чекає на експозицію районного музею, яка не відповідає сучасним реаліям. У перспективі у містах та районах області у рамках державної програми мають з’явитися пам’ятні знаки, присвячені національно-визвольним змаганням 1917-1921 років.

MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply