Фейк: Українські ЗМІ опублікували інфографіку, у якій наводиться відсоткове співвідношення мобілізованих громадян по областях

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що українські ЗМІ опублікували інфографіку, на якій нібито зазначена кількість осіб, мобілізованих від початку 2023 року в певних регіонах України. За цими даними, найбільша кількість мобілізованих саме в Одеській області. Далі йде Харківська, Миколаївська, Полтавська, Івано-Франківська та Львівська області. Автори повідомлень додають, що, мовляв, нібито так чинна українська влада «знищує російськомовних українців». Це — брехня. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які дослідили, що українські ЗМІ не публікували такої інфографіки, водночас у відкритих джерелах немає даних про загальну кількість мобілізованих. Як пояснюють фактчекери, на інфографіці позначений перелік областей, де одна область написана з помилкою. Замість «Миколаївська» можна помітити «МІколаївська». Інформацію про мобілізацію в регіонах надано лише в декількох областях. До прикладу, не викладено ситуацію в Київський, Закарпатській, Черкаській та інших областях, хоча мобілізація триває по всій території України. Аналітикам також не вдалося знайти українські ЗМІ, які б поширювали таку інфографіку. Тож аналітики переконані: інформація з інфографіки вигадана, й інфографіку українські ЗМІ не поширювали.  

Аналітики також акцентують, що у відкритих джерелах не публікують загальну статистику з точною кількістю мобілізованих у кожному регіоні. Інколи представники ЗСУ повідомляють у ЗМІ про кількість виданих повісток та осіб, які прибули до військкомату. 

Аналітикині та аналітики «Детектора медіа» неодноразово аналізували кейси, пов’язані з українською мобілізацією. Наприклад, ми спростували фейк про нібито підроблення документа неповнолітнього одним із Територіальних центрів комплектування і соціального забезпечення. Також пояснили кейс про несправжній документ, який поширили росіяни, стверджуючи, що юнакам від 15 до 18 років заборонено виїжджати за кордон. 

ФотофейкАвтор: Орест Сливенко

MIXADVERT