Росія встановила антирекорд за космічними пусків

Росія в цьому році здійснила 17 космічних пусків, такої малої кількості стартів ще не було в сучасній історії країни, випливає з підрахунків, проведених РІА Новини.

У 2020 році відбулися 114 космічних пусків, з яких 17 російських. Ракети стартували по сім разів з космодромів Байконур і Плесецьк, два – з Куру у Французькій Гвіані і один – зі Східного. Таким чином, Росія за підсумками року, що минає посіла третє місце за кількістю запущених космічних ракет після американських (44 пуску) і китайських (39).

Разом з тим за кількістю пусків на рік встановлений антирекорд в сучасній російській історії (з 1992 року). А якщо враховувати радянську історію, то менша кількість стартів було тільки на зорі космонавтики з 1957 по 1961 рік – від двох до дев’яти щорічно.

На думку керівника Інституту космічної політики Івана Моїсеєва, причинами такого низького кількості стартів в 2020 році стала не тільки пандемія коронавируса, але і загальне зниження числа комерційних космічних запусків з використанням російських ракет.

“Якщо дивитися на графіки, це стабільна тенденція з 2014 року йде – різке зменшення (кількості російських комерційних пусків) і зараз ми виходимо на саму нижню поличку. Пов’язано це в основному з втратою міжнародного космічного ринку запусків”.

В якості порівняння експерт нагадав, що на початку десятиліття до половини всіх російських космічних пусків проводилися на замовлення зарубіжних країн.

У 2020 році через банкрутство британської компанії OneWeb відбулися тільки три з 12 запланованих запусків супутників зв’язку на ракетах-носіях “Союз”, а старт південнокорейського космічного апарату для спостереження Землі CAS500-1 зрушився на 2021 рік через неготовність супутника.

Ще однією причиною антирекорду, за словами Моїсеєва, стала традиційна для галузі відстрочка стартів по Федеральної космічної програми (ФКП).

“Уже наша внутрішня проблема – це постійне зрушення запусків вправо. Якщо подивитися, що записано в ФКП до 2025 року, то практично всі народно-господарські та наукові апарати зсуваються. А це вже проблема організації робіт”.

В цьому році внаслідок необхідності проведення додаткових перевірок на 2021 рік була перенесена відправка в космос вантажного корабля “Прогрес МС-16” на Міжнародну космічну станцію і першого метеорологічного супутника “Арктика-М”. Також були відкладені запуски багатоцільового лабораторного модуля “Наука” до МКС і спільної з Європою марсіанської посадкової станції ExoMars.

Однак Росії в 2020 році вдалося за графіком відправити в космос два пілотованих корабля “Союз” і два вантажних “Прогресу” до МКС, шість супутників зв’язку “Гонець-М” і два телекомунікаційних апарату “Експрес”. Крім того, на орбіту були виведені супутники в інтересах Міноборони, серед яких апарат зв’язку “Меридіан-М”, попередження про ракетний напад “Купол” і навігаційний “Глонасс-К”.

Також після шестирічної перерви був здійснений випробувальний пуск ракети важкого класу “Ангара-А5”.

MIXADVERT