Підвищуючи градус: Яким буде новий політичний сезон на Запоріжжі

Синоптики кажуть, що вересень на Запоріжжі буде дуже теплим, але є підозра, що спекотною буде вся осінь. Щоправда, не в сенсі погоди за вікном

Данило Мусін

Початок політичного сезону, який припадає на осінь, за визначенням, має бути бурхливим. Однак, сезон 2017-2018 років – останній перед виборами. Уже восени 2018-го країна увійде в зону передвиборчої турбулентності (президентські вибори мають відбутися навесні, парламентські восени 2019-го), тож на остаточне визначення друзів і ворогів, консолідацію ресурсів та реалізацію поставлених завдань лишається невеличкий проміжок часу.

Тому не дивно, що на Запоріжжі новий політичний сезон почався з “фальстарту” – ще наприкінці липня. Тоді на широкий загал виплеснулися протиріччя між умовним демократами та умовними, знову ж таки, опозиціонерами. Під першими маютьcя на увазі “люди президента”, голова ЗОДА Костянтин Бриль, нардеп від БПП Ігор Артюшенко, провладні фракції в обласній і місцевих радах. Під опозицією – запорізький мер Володимир Буряк, депутати і політики, афільовані з “Запоріжсталю” та “Опоблоком” (що, в принципі, не завжди одне і те саме).

Саме улітку ці сили обмінялися серією гучних ударів. Фракція “Опоблоку” та пов’язані, на думку багатьох, з “ахметівськими” “Самопоміч” та “радикали” поставили під загрозу зриву бюджетне голосування в облраді, показово проігнорувавши сесійне засідання. Кошти розподілялися на обласні програми – соціальні та інфраструктурні. Якби зміни до них не ухвалили, це був би безперечний удар по іміджу влади в очах електорату, адже за програмами стоять конкретні школи, дитячі садки, лікарні, дороги. Окрім того, це був би удар по тих самих ресурсах, які час консолідувати. Відповідь демократів не змусила на себе чекати, очільник області Костянтин Бриль на цій же сесії заявив про спробу державного перевороту, який готується у ввіреному йому регіоні. Нібито блокуючи важливі рішення опозиціонери намагаються спровокувати соціальну напругу. Після цього бюджетна сесія пройшла, як по маслу. За нокдауном пішов нокаут, принаймні саме такий вираз мало обличчя “запоріжсталевського” мера Запоріжжя Володимира Буряка, коли до нього та його заступників нагрянула з обшуками СБУ.

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк коментує обшуки

Утім, швидко стало зрозуміло, що все це – обмін “люб’язностями”, адже після гучних заяв та обшуків і губернатор, і силова верхівка області чкурнули у відпустки.

Демократичні сили Запорізької міськради спробували скористатися ситуацією та присадити “запоріжсталівських”. Однак, це не увінчалося успіхом. Спроби ухвалити під час сесії міськради два важливих рішення, які лобіювали “демократи”: скасувати сумнівний конкурс на управляючі компанії в будинках та знизити поріг, до якого бюджетні закупівлі відбуваються без конкурсу, не вдалося. Тож ця “ресурсна база” залишилася за запорізькими “ахметівськими”. Демократи “помстилися” – не проголосували за зміни до Програми забезпечення безперебійної роботи “Запоріжелектротранс”, якою, зокрема, передбачалася придбання у лізинг автобусів. Звісно, справа не в амбіціях, а виключно у засвоєнні бюджету: хто із яким ефектом їх витрачатиме та що отримує від цього громада. Зазначимо, невдовзі керівнику “електротрансу” оголосили підозру в розтраті коштів міста.

Запеклі битви навколо засвоєння бюджетних коштів відбуваються не лише в Запорізькій обласній і міськраді. Так, губернатор заявляв, що керівники територій, де більшість в місцевих радах має “Опоблок”, скаржаться йому на неможливість нормальної роботи. Натомість “ахметівський” мер Енергодара Павло Музика плачеться громаді на блокування реалізації важливих рішень з боку “демократів” – йдеться про групу 15+ в Енергодарській міськраді, зокрема, депутата від БПП Сергія Хорольця.

Так чи інакше, за підсумками літньої “артпідготовки” усі залишилися при своїх. Гучні обшуки не увінчалися (поки що) підозрами, справи – обвинуваченнями. Навіть начебто оголошений у розшук “ахметівський” мер Енергодара почувається непогано. Спроби переформатувати Запорізьку облраду, прибравши заступників голови Владислава Марченка (“Самопоміч”) та Єгора Семенкова (“Опоблок”), які вдалися до демаршу на бюджетній сесії, теж поки здаються безперспективними. Принаймні відповідні проекти рішень, подані Сергієм Ткаченком (“Наш край”) та Ярославом Гришиним (“Укроп”) отримали вердикт юристів облради: не відповідають вимогам законодавства. Доволі впевнено почувається і голова ЗОДА Костянтин Бриль, на якого в останній час вилилося чимало бруду і якому чи не з моменту призначення пророкують відставку. Натомість, якщо зважити на те, що ані в риториці, ані в поведінці очільника області нічого не змінилося, можна припустити, що він отримав карт-бланш на боротьбу з “запоріжсталевськими”.

Голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль заявив про спробу держперевороту

Тож немає жодних сумнівів, що градус протистояння цієї осені лише підвищуватиметься. Останній рік перед початком неофіційної виборчої кампанії, вже призначені на жовтень вибори в об’єднаних громадах, результати соціологічних досліджень, які проводять політичні сили в регіонах, підготовка до ухвалення бюджетів – все це сприятиме його підвищенню.

Ми побачимо подальше блокування тими чи іншими силами в місцевих радах ухвалення рішень. На боці провладних сил і в подальшому гратимуть силовики та почасти суди. І ми не беремося в даному випадку казати, що діятимуть вони безпідставно, принаймні, в обласному центрі. Про це недвозначно заявив у четвер, 7 серпня, депутат міськради Михайло Прасол, який зазначив, що стратегія “запоріжсталівських” – віджати якомога більше ресурсів, однак реалізувати її, не порушуючи закон, неможливо.

“Стратегію Шурми (генерального директора “Запоріжсталі” – ред.) неможливо реалізувати, не порушивши закон, як наслідок – десятки порушених кримінальних справ. Чиновники в усіх кабінетах місцевого самоврядування, керівники усіх комунальних підприємств перебувають у тотальному страху. Зовсім скоро ми станемо свідками арештів і судів. І тут ключове питання: а чи на тих руках застібнуться кайданки? Хто відповість: Шурма, його менеджери чи, можливо, співробітники мерії”, – поставив риторичні питання депутат та закликав чиновників та керівників комунальних підприємств міськради не порушувати закон на догоду запоріжсталівському керівництву (кадровий кістяк міського чиновництва з приходом запоріжствлевського мера Буряка складають колишні заводчани – ред).-https://zp.depo.ua/ukr/zp/pidvischuyuchi-gradus-yakim-bude-noviy-politichniy-sezon-na-zaporizhzhi-20170908636098

Натомість ахметівські та опоблоківські вже сьогодні консолідували значні медійні ресурси. Наприклад, в Запоріжжі це “запоріжсталевські” медіа, муніципальні, а також афілійовані з “Запоріжсталлю” через окремих депутатів. Останні взагалі не стримують себе в критиці обласної влади. А значить, на екранах, сторінках газет і сайтах на запоріжців чекають справжні баталії, які, на жаль, не дадуть жителям області можливості об’єктивно оцінювати ситуацію, однак посилюватимуть і без того значне незадоволення майбутнього електорату.

Тож не здивуємося, якщо цією осені побачимо на Запоріжжі й намети, й палаючі шини протестувальників.

 

MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply