День Росії: що цього дня мають відзначати українці

12 червня у Росії відзначають державне свято – День Росії. 30 років тому ухвалили декларацію про державний суверенітет Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки (РРФСР).

Політичний оглядач Віталій Портников у своєму блозі для «Радіо Свобода» пояснює, чим цей день знаменний для УкраїниInfokolo наводить його слова повністю.

Партія Медведчука та Бойка «Опозиційна платформа «За життя» привітала росіян з Днем Росії, таким чином, продемонструвавши, що лише ця політсила виступає за дружбу, взаєморозуміння та компроміс з країною, що анексувала український Крим і продовжує окуповувати окремі райони Донецької та Луганської областей.

Однак Віктору Медведчуку та Юрію Бойко навряд чи треба було вітати громадян РФ саме з цим святом, яке пов’язане з історичною подією, що допомогла Україні здобути свою незалежність.

Історія цього російського свята

30 років тому в залі засідань першого з’їзду народних депутатів Російської Федерації я стежив за голосуванням, яке мало на меті ухвалити декларацію про державний суверенітет Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки.

Суверенітет Росії — від кого? Від Радянського Союзу!

Зараз це здається абсолютно неймовірним. Однак тоді здавалося, що саме ця декларація дозволить не тільки в самій Російській Федерації, але й в імперії, головною частиною якої вона і була.

Ніхто насправді не думав ні про який російський суверенітет. Тим більше, незалежність. Декларацію сприймали як продовження протистояння між тодішнім президентом СРСР Михайлом Горбачовим та головою Верховної Ради РРФСР Борисом Єльциним, обраним на цю посаду за кілька днів до цього.

Для того, щоб Єльцину було чим керувати вирішили, що потрібна декларація про суверенітет, яка встановлювала пріоритет російських законів над союзними. В цьому і був сенс цього документу.

В цьому був сенс протистояння двох, по суті, російських державних центрів — горбачовського та єльцинського.

Також читайте: Росія програла ще одну битву на газовому фронті — Портников

Чому цей день важливий для України

Однак, мене тоді не сильно турбувала декларація про російський суверенітет, тому що я усвідомлював всю її умовність.

Мене турбувала (і я писав про це у своїх публікаціях) декларація про державний суверенітет України.

Саме тому, я закликав народних депутатів нашої республіки ухвалити аналогічну декларацію. І це дійсно відбулося буквально за 3 тижні після того, як таке ж рішення ухвалили в Росії.

Якщо б російської декларації не було, невідомо чи насмілилися українські парламентарі (адже більшість тоді була комуністичною) на ухвалення документу, який відкрив дорогу до української незалежності та до розвалу Радянського Союзу.

Я, чесно кажучи, ніколи не розумів, що саме в День Росії святкують росіяни — незалежність від чого? Але я точно розумію, що в цей день маємо відзначати ми — дату, яка дозволила нам виступити з власними рішеннями про суверенітет і наблизитися до проголошення Акту про незалежність.

Дату, яка фактично створила можливості для ліквідації імперії зла — Радянського Союзу. Давайте святкувати саме це!

MIXADVERT