Гостро- і тупокінцеві кулі – чи є між ними принципова різниця?

Навіть ті, хто не цікавиться зброєю, повинні були так чи інакше звернути увагу на той факт, що переважна більшість пістолетних куль не такі, як кулі в патронах, скажімо, для гвинтівки. Найчастіше головна частина пістолетного боєприпасу має згладжену, пологу форму. Чому так? І чи не краще було б робити все-таки гострі наконечники? Цілком очевидно, що форма була обрана інженерами не просто так.

Гостро- і тупокінцеві кулі – чи є між ними принципова різниця? Звичайно ж, є. Відповідь на поставлене запитання криється в двох складових: призначення боєприпасу і потужності патрона. Як нескладно здогадатися, патрони гвинтівок мають великий пороховий заряд, а значить, в момент пострілу, вивільняється більше кінетичної енергії, яка передається кулі. В результаті вища початкова швидкість руху вражаючого елементу, вища швидкість польоту кулі і менша втрата кінетичної енергії при проходженні довгої дистанції. Все це дозволяє гвинтівковим патронам використовувати гострі кулі.

Потрібні вони теж не для краси, а для збільшення ураження, а також для поліпшення балістичних властивостей. Якщо спрощувати до моделі: летять такі боєприпаси далі, а пошкодження наносять важчі. Хоч куди подивишся – суцільні переваги. Так чому ж не використовувати точно такі ж елементи у пістолетних патронах?

Все тому, що пістолетний патрон має куди менший пороховий заряд, а значить і початкова швидкість кулі у більшості пістолетів набагато нижча, ніж у гвинтівок. Відповідно, боєприпас пролітає меншу відстань і найголовніше – набагато швидше втрачає передану йому в момент пострілу кінетичну енергію. Це означає, що на однаковій дистанції потрапляння пістолетної кулі і гвинтівкової кулі завдасть різні пошкодження і що ще важливо – буде мати різний ефект.

Через високу потужність патрони для гвинтівок мають високий вражаючий і високий зупиняючий ефект. Пістолетні кулі навіть на невеликій дистанції повинні вибрати з двох зол. Ось і виходить, що в бою на короткій дистанції куди важливіше саме зупиняючий ефект зброї, а не летальний. А тому пістолетній кулі потрібно надати таку форму, яка б по максимуму використовувала залишкову кінетичну енергію. Саме з цієї причини абсолютна більшість боєприпасів для короткоствольної зброї мають тупувату, округлу форму.

«Тупа» куля набагато краще передає заряд кінетичної енергії в ціль. Навіть якщо вона не вб’є людину, то швидше за все зупине її за рахунок жахливого болю і сильного удару, який також може травмувати внутрішні органи і поламати кістки. Гострий боєприпас на короткій дистанції швидше за все призведе до наскрізного поранення і майже не передасть жертві наявної в ньому кінетичної енергії, залишаючи її в свідомості і змозі продовжувати бій.-https://www.dexpens.com

До слова, загострені пістолетні кулі існують, проте вони (як правило) мають спеціальне призначення. Найчастіше це спеціальні боєприпаси проти цілей в бронежилетах.

MIXADVERT

ютос