Правила обсервації. Що треба знати

До кінця квітня в Україну спец-авіа-рейсами повернеться більше 3000 громадян.
Вже відомо про заплановані у квітні як найменш 8 авіа-рейсів з США, ОАЕ, Іраку, Тайланду, Узбекістану, Казахстану.
Всі пасажири будуть проходити обов’язкову обсервацію. Більшість авіа-операторів продають квитки з вже включеною у вартість обсервацією.
Без скандалів це не пройде, адже люди хоч і погоджуються на обсервацію до вильоту, все одно не раді цьому 14-денному випробуванню.
Якщо хтось з ваших знайомих буде повертатись литаком із-за кордону, киньте йому посилання на цей пост, тут є корисні поради та інформація про те, що іх чекає.

Що треба знати про обсервацію в Україні:

Вже чотири рази влада заборонила перетин кордону без обсервації. Цю заборону ввели з 29 березня, з 2 квітня, з 6 квітня та з 15 квітня, але наявні чисельні порушення заборони, що призводить до непорозумінь у суспільстві.
– Вартість обсервації з людини за добу – 550 гривень (250 проживання + 300 харчування), тобто за 14 днів – це 7700. Приблизно 250 євро.
– Хто сплачує за проживання і харчування? Наразі в різних регіонах України це організовано по-різному. І такі різні підходи не заборонені (принаймні станом на 18 квітня). Варіант перший: особа сплачує повну суму і за харчування, і за проживання самостійно. Частіше цей варіант стосується тих, хто прибуває літаками. Варіант другий: людина сплачує лише за харчування, а за проживання сплачує місцева державна адміністрація. І саме цей варіант заявлений в постанові КМУ №211. Варіант третій: і за харчування і за проживання платить місцева державна адміністрація. Це стосується тих випадків, коли людина не може заплатити сама за харчування. Але чітко не визначено, як це встановити.
– Якщо людина повертається в Україну літаком, то має знати ще до вильоту, в якому об’єкті обсервації буде знаходитися. Про це повинен знати оператор авіарейсу. Саме авіакомнанія (або оператор, який нею визначений) встановлює контакт з обсерватором, бронює місця, організовує трансфер. Наразі є практика, коли авіакомпания включає у вартість квитка повну вартість обсервації (тобто 250 євро), після чого, авіакомпанія сама разраховуєтся з обсерватором за проживання та харчування (така практика вже напрацьована між Укрпрофоздоровницею з МАУ та СкайАП). Всі пасажири рейсу потрапляють в ОДИН об’єкт обсервації, розселення пасажирів одного рейсу по різним об’єктам – складний процес (наразі такої практики немає). Трансфер з аеропорту до обсерватора відбуваєтся у супроводі Нацполіції та з дотриманням особливих правил карантину.
Коорденує евакуацію з інших країн Посольства України в цих країнах.

– Якщо людина перетинає кордон пішки виникає найбільше складнощів, адже урядом заборонено перетинати кордон без обсервації. Наразі, повинно бути так: обласна адміністрація організовує автобус, що забирає людей на пункті перетину кордону та доставляє людей на обсервацію. Платити за проживання в такому випадку буде обласна адміністрація, а за харчування – або людина самостійно, або місцевий бюджет. Разом із тим, після заборони з 29 березня вже більше 80 тис. людей пропустили на територію України без обсервації. При цьому траплялися поодинокі, несистемні випадки, коли якісь невеликі групи все ж направляли на обсервацію.
– В Україні немає спеціальних обсерваторів. Тому на час пандемії під обсерватори облаштовані три категорії об’єктів: комунальні, державні та приватні. Більш комфортні – приватні готелі та санаторії, які пройшли відповідну атестацію і визначені розпорядженням голови ОДА. Менш комфортні – комунальні та державні лікарні, диспансери та гуртожитки.

– Громадяни мають розуміти, що в приватних готелях та санаторіях їм буде запропоновано лише централізоване харчування в індивідуальних ланч-боксах, адже номери готелів та санаторіїв, що погодилися проводити обсервацію, непридатні ні для того, щоб там готували, ні для того, щоб там зберігалася приготовлена їжа.

– Ціна триразового харчування в обсервації заявлено 300 гривень на добу. В цю ціну входить, крім продуктів, послуга доставки під двері номера в одноразових ланч-боксах для кожної людини, тричі на день. Потім тричі на день брудний посуд забирається біля дверей номера, проводиться дезінфекція та утилізація у спеціально визначений спосіб, згідно з розпорядженнями МОЗ України та головного санітарного лікаря України. В номери персонал не заходить. Персонал працює в зоні обсервації тільки в засобах індивідуального захисту – ЗІЗ, одноразовому захисному костюмі, медичній масці та медичних рукавичках. ЗІЗ, дезінфектори надає державна адміністрація. Персонал, який працює в зоні обсервації, два тижні залишається в обсерваторі, в окремому приміщенні, не виходячи додому. Саме ці ускладнення і додаткові вимоги до забезпечення обслуговування та організації харчування не дають опустити вартість цієї послуги нижче 300 гривень.

Правила обсервації для осіб, які перебувають на обсервації:
– Заборонено виходити на вулицю. Тільки на балкон, якщо він є.
– Заборонено приймати гостей ззовні. На територію зони обсервації можуть заходити охорона, персонал санаторію та медики, зокрема з швидкої допомоги.
– Заборонено приймати алкогольні напої з вулиці, вживати алкоголь та палити в номері, Приймати готову їжу ззовні.
– У разі, якщо в когось з групи виявлено коронавірусна хвороба, термін обсервації всієї групи розпочнеться з дати установлення діагнозу(оплата подовженого терміну обсервації не врегульована).
– В обсерваторі прибирання номеру здійснюється мешканцями самостійно, персонал не заходить до номеру. Потрібно регулярно провітрювати номер.
– Постільна білизна та рушники змінюється двічі на тиждень самостійно проживаючими в номері, після чого брудна білизна пакується ними у індивідуальні пакети та виставляється за двері номера. Персонал забирає виставлені пакети, дезінфікує згідно нормативів.
– Інтернет, телебачення, холодильник не входять у вартість проживання і адміністрація обсерватора може брати за це додаткову плату.
– Дозволяється спілкування громадян в межах однієї групи обсервованих.
– Дозволяється передача особистих речей та продуктів харчування в герметичних упаковках з супермаркету по складеному керівництвом графіку. Всі передані речі проходять перевірку на КП і доставляються в номер після дезінфекції. Також частота доставки може бути лімітована, наприклад: доставка передачі у номер 3 рази на тиждень. Послуги доставки позалімітом можуть бути платні.
– Двічі на день здійснюється термометрія та опитування щодо стану здоров’я. У разі виникнення симптомів потрібно негайно повідомити лікаря санаторію, персоналом викликається карета швидкої допомоги для обстеження та надання медичної допомоги, згідно алгоритмів МОЗ України.
– Стандартне розміщення в обсервації – це двомісне розміщення. Є можливість здійснити доплату і підвищити категорію номеру. Обсерватор може розміщувати в номер до 4 людей, якщо це сім’я, а також у разі, якщо це люди однієї статі.
– Охорону правопорядку на території та у приміщенні обсерватора здійснює Національна Поліція та Національна Гвардія. За порушення правил та самовільне покидання обсерватору штраф накладається штраф у розмірі від 17 тисяч гривень. У випадку, якщо людина заражена, настає кримінальна відповідальність.

Александр Лиев

MIXADVERT

ютос