Андрій Ілларіонов: Путін в переговорах про державну відповідальності Росії за збитий МН17

Питання про факт госответственності вирішене

Схоже, Путін притягнутий до переговорів про державну відповідальності Росії за збитий рейс МН17 і вбивство 298 чоловік на його борту.

Як стало відомо вчора (3 липня) в Росії, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте провів 28 червня секретні переговори з Путіним.

Ця таємниця велика є

Рютте відмовився повідомити подробиці цих переговорів: “Я нічого не можу сказати з цього приводу.Обговорення повинно бути конфіденційним, в тому числі з-за надзвичайно високою делікатності теми.Дуже важливо використовувати будь-яку можливість говорити з російським керівництвом про MH17 “.Він також не сказав, як відреагував Путін. “Я можу тільки сказати, що я говорю в такій розмові. Я ніколи не можу сказати, що відповів мій співрозмовник через конфіденційність, а також тому, що було б неправильно, якби я говорив від імені свого співрозмовника “.

Коментар прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте з’явився на англійській мові ще вранці 1 липня, але в Росії про нього дізналися лише два дні потому.

Сайт російського президента нічого не повідомив про зустріч Путіна з прем’єр-міністром Нідерландів під час саміту двадцятки в Осаці, хоча надав інформацію про безліч його інших, що сталися там же, зустрічей.Тим самим поведінку кремлівської адміністрації радикально розійшлося з її ж власними діями в липні 2014 року, коли протягом 10 днів, наступних за загибеллю МН17, вона детально поінформувала про 6 телефонних переговорах Путіна з тим же Рютте, причому двічі (безпрецедентний випадок в історії дипломатії! ) протягом однієї доби – 22 липень 2014 року.

Особливу пікантність ситуації, що склалася додає той факт, що про переговори Рютте з Путіним протягом трьох днів нічого не говорила і голландська сторона. Не виключено, що якби не поява коментаря Рютте 1 липня, то російська влада про них могли б продовжувати мовчати.

Головне питання, що виникає в зв’язку з цим, – що саме обговорювали на своїх таємничих переговорах Рютте і Путін?
Загальна тема переговорів була позначена самим Рютте – теракт, який призвів до загибелі МН17.
Але які саме питання порушувалися в рамках цієї теми?

Прес-конференція Об’єднаної слідчої групи?
Але її зміст стало відомо в той же самий момент, як вона сталася, – для цього голландському прем’єру не треба було літати на інший кінець світу.

Видачу трьох підозрюваних російських громадян на кримінальний суд в Гаагу?
Але це безглуздо – офіційна позиція російської сторони відома, як, втім, і офіційна позиція ОСГ, які не наполягає на такій видачі.

Тоді що?

Не виключено, що предметом, за висловом Рютте, “конфіденційних, делікатних, чутливих” переговорів стало питання про державну відповідальності Росії за збитий літак і загибель його пасажирів і членів екіпажу.

Процес залучення до відповідальності за катастрофу МН17 розділяється на дві частини – кримінальну та державну.

Що стосується кримінального процесу, то він почнеться, як відомо, 9 березня 2020 року в Гаазі. Імена перших (звертаю увагу на це слово) – перше чотирьох підозрюваних було названо 19 червня 2019 р Очевидно, що будуть названі імена і інших.

Що ж стосується державної відповідальності за теракт, то вона встановлюється не в кримінальному суді.

Ще 25 травня 2018 р Нідерланди і Австралія визнали Росію країною, відповідальним за цей теракт : “Залучення держави до відповідальності – це складний юридичний процес, і є кілька способів зробити це.Нідерланди і Австралія сьогодні попросили Росію вступити в переговорний процес, щоб знайти рішення, яке відновить справедливість після жахливих страждань і збитків, завданих аварією MH 17 “, – пояснив міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок. За його словами, один з можливих кроків після цього – передача справи до міжнародного суду або організацію для винесення вироку. Пізніше Блок додав: “Ми просимо у Росії запропонувати компенсацію жертвам катастрофи”.

8 лютого 2019 р МЗС Нідерландів повідомив про швидкий початок переговорів між дипломатами Нідерландів та Австралії, з одного боку, і Росії, з іншого, з питання про державну відповідальності Росії за загибель малайзійського Боїнга:
“Ми підтримуємо контакти з Росією по дипломатичних каналах про державну відповідальності. Ми все більше впевнені в тому, що скоро зустрінемося з російськими “, – сказав речник МЗС. МЗС не повідомить нічого про дату і місце проведення консультації.
“We are in contact with Russia through diplomatic channels about state accountability. We are increasingly confident that we will soon be meeting with the Russians “, the spokesperson said. The Ministry would not say anything about the date and location of the consultation.

На початку березня 2019 року відбувся перший тур переговорів між дипломатами трьох країн з питання про державну відповідальності Росії.

Міністр закордонних справ Австралії Меріс Пейн:
Хочу зазначити, що на початку цього місяця ми провели першу ітерацію переговорів про державну відповідальності між Австралією, Нідерландами і Росією.
I want to note that we have held the first iteration of state responsibility talks between Australia, the Netherlands and Russia earlier this month.

Міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок:
У травні минулого року наші дві країни прийняли рішення покласти на Росію відповідальність за міжнародним правом за її роль в збиванні рейсу MH17. Після цього кроку ми вступили в контакт з Росією. Почалися переговори між Нідерландами, Австралією і Росією. Перша тристороння зустріч недавно відбулася. Ми не можемо вдаватися в зміст цього процесу, тому що конфіденційність тут життєво важлива. Але я можу сказати наступне: ми як і раніше прихильні досягненню правди, справедливості і відповідальності.
In May last year, our two countries took the decision to hold Russia responsible under international law for its role in the downing of the Flight MH17. Following this step, we entered into contract with Russia. Talks have started between the Netherlands, Australia and Russia. The first trilateral meeting has recently taken place. We can not go into the content of this process because confidentiality is vital here. But I can say this: we remain committed to achieving truth, justice and accountability.
https://foreignminister.gov.au/transcripts/Pages/2019/mp_tr_270319.aspx

У своєму коментарі про переговори з Путіним голландський прем’єр використовував ту ж саму формулу, що і його колеги з МЗС обох країн, – “неможливість вдаватися в зміст переговорів через їх чутливості і конфіденційності”.

Що є предметом чутливих, делікатних, конфіденційних переговорів про державну відповідальності?

Розміри компенсацій жертвам терористичного акту.
А також визнання держави, відповідального за теракт, спонсором міжнародного тероризму.

Судячи з того, як проводиться робота Міжнародної слідчою групою і відповідної дипломатичної командою, в цілому, здається, повторюється досвід з розслідуванням терористичного акту над шотландським Локербі 21 грудня 1988, коли бомбою, закладеною співробітниками лівійських спецслужб, був підірваний літак компанії PanAm 103, який призвів до загибелі 270 осіб.

В ході кримінального процесу, який розпочався через 11 з гаком років після теракту 3 травня 2000 року, один з підозрюваних, переданих суду Каддафі, Абдельбассет Алі Махмед Аль-Меграхі, був засуджений на довічне ув’язнення. В ході покладання державної відповідальності на Лівію режим Каддафі виплатив 2,7 млрд.дол. в якості компенсацій жертвам теракту – по 10 млн.дол. за загиблого. А також був публічно названо спонсором міжнародного тероризму.

Судячи з того, що переговори з російською стороною вже йдуть, то принципове питання про сам факт державної відповідальності Росії за здійснений теракт іще вже не обговорюється. Він уже вирішене. Сам факт участі російської делегації в таких переговорах однозначно свідчить про те, що ця відповідальність російською стороною вже де-факто визнана. Обговорюються лише залишаються “деталі”.

Кремлівські тролі та Ольгинської боти можуть продовжувати засмічувати публічні майданчики байками про українські Буки, льотчиків Волошиних, іспанських диспетчерів і т.п. Але їхні старші товариші з Кремля і МЗС вже давно ведуть серйозні переговори про розміри, масштаби, формах несення Росією державної відповідальності за збитий МН17.

Як можна зрозуміти, розмір фінансових компенсацій є предметом перш за все технічних розрахунків експертів. Хоча остаточне рішення все одно залишається за першою особою. Що ж стосується перспектив оголошення Росії і / або кремлівського режиму спонсором міжнародного тероризму, то, можливо, саме цей “конфіденційний, чутливий, делікатний” питання (поряд з розміром компенсацій жертвам) і був предметом обговорення на недавній зустрічі прем’єр-міністра Нідерландів з Путіним в Осаці.

Андрій Ілларіонов

MIXADVERT

ютос