10 років «газовим угодам»: Коболєв оцінив збитки у $32 млрд.

  • admin
  • 18/01/2019
  • Коментарі Вимкнено до 10 років «газовим угодам»: Коболєв оцінив збитки у $32 млрд.

Газові контракти між «Нафтогазом України» і «Газпромом», укладені в січні 2009 року, були вкрай невигідними для України і завдали їй безповоротних збитків розміром у $32 млрд.

Про це заявив голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв на прес-конференції у п’ятницю, якраз на 10-ту річницю підписання угод за участю Юлії Тимошенко та Владіміра Путіна у Москві, повідомила аґенція «Інтерфакс-Україна».

«Безповоротно втратили $32 млрд – переплати, штрафи, інші компоненти. Це становить 61 тис. грн на сім’ю», – сказав Коболєв.

Голова «Нафтогазу» наголосив, що збитки могли бути ще більшими, проте завдяки перемозі в Стокгольмському арбітражі вдалося врятувати $94,7 млрд.

Коболєв зазначив, що завищена базова ціна контракту в $450 за 1000 куб. м при ринковій на той момент ціні в Німеччині в $360 зробила Україну заручницею «політичної знижки» від Росії. Він додав, що так само Росія використовувала газ для політичного тиску у відносинах із Білоруссю, Грузією, Вірменією та Молдовою.

Коболєв нагадав, що це спричинило до «Харківських угод» 2010 року щодо продовження оренди бази Чорноморського флоту і знижки грудня 2013 року в обмін на відмову від євроінтеграції. «Ці знижки стали передумовою подальшої окупації», – міркує голова правління «Нафтогазу».

Розповідаючи про роботу над помилками, Андрій Коболєв висловив переконання в тому, що переговори з Росією щодо продовження транзитного контракту мають відбуватися при участі європейських партнерів, оскільки практика кулуарних політичних домовленостей має негативні наслідки.

«Однією з найбільших помилок переговорів 2008-2009 років було те, що Україна проводила переговори кулуарним шляхом. Ця помилка і призвела до багатьох наслідків цього контракту», – заявив керівник НАК.

«Що робити в такій ситуації? Я думаю, відповідь для України очевидна. По-перше, жорстко обстоювати свою позицію, по-друге, проводити переговори у прозорий спосіб, який буде зрозумілий нашим європейським партнерам», – зазначив Коболєв.

На його думку, затягування російською стороною переговорів транзитним контрактом пов’язане з очікуванням ними результатів виборів 2019 року в Україні.

18.01.2019
Дякуємо: zbruc.eu