Соціологи: Протести у Києві не мають потенціалу

  • admin
  • 07/12/2017
  • Коментарі Вимкнено до Соціологи: Протести у Києві не мають потенціалу

Незважаючи на те, що українці не задоволені діями влади і станом реформ, рівень протестних настроїв залишається невисоким. Змінити ситуацію може лише один чинник, переконані соціологи.

Українці не готові нині масово виходити на акції протесту. Соціологи констатують, що Міхеілу Саакашвілі не варто надто розраховувати, що на заклики “Вставай, Україно!” люди масово вийдуть на вулицю.

Повторення не буде

Повторення сценарію кінця 2013 року, коли на вуличні акції протесту в Україні виходили мільйони людей, малоймовірне. Про це свідчать останні результати дослідження Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. За даними соціологів, 67 відсотків громадян України не бачать для себе перспектив участі у протестах. З них 42 відсотки “точно не підуть”, а ще 25 відсотків – “скоріше не підуть” на вулицю протестувати. Разом з тим, 22 відсотки українців готові брати участь у акціях протесту. З них сім відсотків – “обов’язково” і ще 15 відсотків громадян “скоріше за все” вийдуть на вулицю на протестні акції, якщо такі відбуватимуться.

Міхеіл Саакашвілі на мітингу у Києві Міхеіл Саакашвілі на мітингу у Києві

“Навряд чи нинішні протести у Києві біля Верховної Ради мають потенціал. Ситуація не така однозначна, як у 2013 році. Тоді існувало чітке розмежування між владою та опозицією. Зараз же сама влада різнорідна і розгрупована, та й опозиційні сили є різні. Існує багато протиріч, і значна частина населення не розуміє, що відбувається”, – пояснює генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто. Він наголошує, що саме невизначеність обумовлює те, що моделізації протестів, які розвинулись у 2013 році, не буде.

З цим погоджується і заступник директора соціальної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко. За його словами, хоча українці й невдоволені діями влади і проваленими реформами, однак зовнішня агресія з боку Росії не дає цьому невдоволенню “вийти на вулицю”. Соціологи констатують – в українців є побоювання масових акцій протесту, бо вони можуть значно послабити здатність країни протистояти зовнішнім загрозам і спровокують економічний хаос. “Треба враховувати зовнішній чинник. Він поки стримує людей. Натомість, якщо влада демонструватиме відверте свавілля стосовно будь-кого, то навіть цей запобіжник може не спрацювати”, – вважає Михайло Міщенко.

Вік протестувальників під парлементом - вище середнього Вік протестувальників під парлементом – вище середнього

Важлива умова

Соціологи наголошують, що таким “відвертим свавіллям влади” у 2013 році були відмова підписувати угоду про Асоціацію з ЄС попри всі бажання суспільства, та побиття студентів 30 листопада на Майдані Незалежності у Києві. “Українці можуть дуже довго терпіти низький матеріальний рівень життя, але найменша відверта несправедливість, насилля і відкрите свавілля відразу мобілізують людей”, – пояснив у коментарі DW Міщенко.

DW.COM

У 2015 році Петро Порошенко особисто запросив екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі в Україну робити реформи. За два роки друзі стали затятими опонентами. Що стало яблуком розбрату для колишніх соратників? (05.12.2017)

За даними Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, протестний потенціал українців до подій на Майдані у 2013 році був на рівні 25 відсотків, але різко зріс до 40 відсотків після побиття студентів спецпризначенцями “Беркута”. “Нинішня українська влада поки що веде себе стримано щодо прихильників Саакашвілі під Верховною Радою. Однак все може різко змінитись, якщо там буде насилля”, – прогнозує директорка Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Саакашвіллі “пролітає”

За умов мирного протесту, каже соцілог, Саакашвілі має мало шансів “повторити Майдан”. “Зараз протестні настрої українців не на піку. Люди налаштовані, скоріш, апатично, ніж революційно. Акції Саакашвілі масово не підтримуються киянами, а це серйозний протестний ресурс”, – пояснила DW Бекешкіна.

Соціологи вказують на те, що нині у Києві на площі Конституції біля Верховної Ради зібралися здебільшого люди, невдоволені ситуацією з регіонів. Переважний вік протестувальників – вищий за середній, тобто до 60-ти років. “Це не той середній клас, на який покладається Саакашвілі. Там мало молоді. Ті, хто зараз там знаходиться, – люди, у яких є вільний час і яким немає чого втрачати”, – припускає Бекешкіна.-http://p.dw.com/p/2ot7V

На її переконання, масові акції протестів по всій Україні можливі лише за одномоментного масового відчуття крайнього відчаю та гострого обурення, а також наявності політичної сили, яка матиме хоча б середній рівень довіри та зможе чітко дати відповідь на запитання “Що далі?”

“Поки що ні Саакашвілі, ні його політична сила не підходять під ці критерії”, – каже директорка Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.

Лілія Гришко